Łuków

Niepodległościowy Turniej Szachowy w Krynce

Region Pon. 20.11.2023 16:26:20
20
lis 2023

40 młodych zawodników wzięło udział w Niepodległościowym Turnieju Szachowym, który zorganizował Klub Szachowy Hetman Krynka. Gościem specjalnym wydarzenia była Magdalena Zarzycka – Redwan, prezes Stowarzyszenia Dzieci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.

Niepodległościowy Turniej Szachowy odbył się w minioną sobotę, 18 listopada w świetlicy w Krynce. Jego organizatorem był Klub Szachowy Hetman Krynka. Jak mówi nam Konrad Szczygieł, prezes klubu, był to pierwszy turniej organizowany tylko dla juniorów. Po raz pierwszy też rozgrywki zostały zgłoszone do międzynarodowego rankingu FIDE. Organizację zawodów sfinansowano z programu Mikro Grant Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W turnieju udział wzięło 40 młodych szachistów, którzy przyjechali m.in. z Łukowa, Lubartowa, Miedzyrzeca Podlaskiego i Siedlec. Była też reprezentacja z Krynki. Wyniku turnieju można znaleźć TUTAJ.

Gościem specjalnym turnieju była Magdalena Zarzycka – Redwan, prezes Stowarzyszenia Dzieci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie. Pani Magdalena podzieliła się z młodymi szachistami swoją wyjątkową historią. Jest ona osobą, która urodziła się na Zamku w Lublinie, kiedy jej mama została aresztowana za wspieranie „ludzi z lasu”. Mama pani Magdaleny zmarła przy porodzie, a ona sama jako dziecko, spędziła w więziennych murach na Lubelskim Zamku dwa lata i dwa miesiące.Jak mówi nam Konrad Szczygieł, prezes Klubu Szachowego Hetman Krynka, spotkania z takimi osobami jak pani Magdalena mogą być dla młodych ludzi inspiracją i motywacją do dotknięcia historii, do refleksji nad nią. I jak usłyszeliśmy na otwarciu turnieju, historia jest nauczycielką życia. Lepsza przyszłość można budować na fundamentach ukrytych w przeszłości.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.