Garwolin

Miętne: nowoczesna szkoła ze 100-letnią tradycją

Region Pon. 07.10.2024 08:38:34
07
paź 2024

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem obchodzi w tym roku setne urodziny. Uroczystości odbyły się 5 października, a głównymi ich punktami była Eucharystia odprawiona w miejscowym kościele i jubileuszowa gala w budynku szkoły, gdzie między innymi odsłonięto okolicznościową tablicę.

Uroczystości jubileuszowe były okazją do oceny dorobku szkoły, a także odniesienia się do jej tradycji i kultywowanego na przestrzeni dziejów systemu wartości. To również doskonały moment na spojrzenie w przeszłość i uzmysłowienie skali cywilizacyjnego skoku oraz transformacji, jaka dokonała się w miętneńskim Zespole Szkół im. Stanisława Staszica. Kulminacyjnym punktem obchodów była Eucharystia sprawowana w miejscowym kościele przez proboszcza parafii ks. kan. Grzegorza Kamińskiego i ks. kan. Zbigniewa Daniluka, pierwszego proboszcza parafii w Miętnem i katechety w szkole, który w homilii nawiązał m.in. do wydarzeń obrony krzyża przed 40 laty, które miały miejsce w szkole rolniczej.

- My chcemy patrzeć na krzyż Jezusowy, na który patrzył również Stanisław Staszic, na ten znak naszej wiary, znak miłości Boga do człowieka. Chcemy ten Chrystusowy krzyż, tak widoczny przy naszym kościele dziś w Miętnem, ten biały krzyż i ten stojący przy zespole szkół, chcemy ten Chrystusowy całować i naszymi ustami mieć go również na sercu naszym i w sercu. O ten znak krzyża 40 lat temu upomnieli się odważni nauczyciele, rodzice, młodzież i za to im raz jeszcze dziś dziękujemy, bo wiemy, że krzyż to most prowadzący nas na drugi brzeg - artykułował.

Szkoła znana i ceniona


Uroczystość kontynuowana była w auli szkoły, gdzie po wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu i odtańczeniu przez młodzież poloneza, dyrektor placówki Lilla Nawrocka w okolicznościowym wystąpieniu mówiła o historii szkoły, wartościach, kształceniu. - Każdego dnia podejmujemy niezwykle odpowiedzialne zobowiązanie, utrzymania szkoły na wysokim poziomie edukacyjnym, ale i moralnym, to wyraz wielkiego uznania, zarazem podziękowanie dla twórców tej szkoły, czyli moich poprzedników – dyrektorów, ale również zasłużonych nauczycieli, tysięcy uczniów i absolwentów, a także rodziców i licznych przyjaciół szkoły. To oni swoją wytrwałą pracą, poświęceniem i osiągnięciami dodają jej splendoru, trwale wpisując w kartę historii powiatu garwolińskiego i poza nim – zaznaczyła dyrektor. Odsłonięto tablicę w podziękowaniu tym wszystkim, którzy przez 100 lat tworzyli szkolną społeczność. Przez swoją stuletnią działalność szkoła wykształciła tysiące cenionych specjalistów w wielu zawodach. Jej absolwenci, stanowiący wykwalifikowaną kadrę techniczną, pracują w różnych branżach, m.in. rolniczej, gastronomii, szkolnictwie, służbach mundurowych, są samorządowcami, przedsiębiorcami, czy inżynierami. – Ta szkoła rozwija młodych ludzi w kierunkach nie tylko rolniczych – podkreślała starosta Iwona Kurowska.

– Ale to rolnictwo jest nam szczególnie bliskie, szkoła przygotowuje do współczesnego życia najlepiej jak potrafi. Pamiętam czasy, kiedy ta szkoła przeżywała trochę słabsze chwile, nie była szkołą, jak to się czasami mówi w żargonie samorządowym „pierwszego wyboru”, ale dzisiaj te czasy minęły. To jest państwa, dzisiejszych nauczycieli zasługa, ale myślę, waszej tradycji, dzisiaj ta szkoła, może nie największa w sensie liczebnym, jest szkołą bardzo cenioną i kierunki w których kształcicie są bardzo cenione – kontynuowała.

Gratulacje i podziękowania przekazali poseł Grzegorz Woźniak, w imieniu marszałka województwa Adama Struzika i członkini zarządu województwa Janiny Ewy Orzełowskiej – Magdalena Sałata, dyrektor siedleckiej delegatury UMWM, prof. dr hab. Marek Gugała, prorektor Uniwersytetu w Siedlcach i dziekan Wydziału Nauk Rolniczych prof. dr hab. Jacek Sosnowski, w imieniu samorządowców powiatu garwolińskiego wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, burmistrz Żelechowa Krystyna Wieczorkiewicz i wójt gminy Łaskarzew Marek Ziędalski, prezes ZNP Halina Poszytek, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk. Paweł Uchroński, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych Marzena Tudek, Ewa Flaga, Joanna Ostrowska, Sylwia Tomaszek, Lidia Soćko, wicedyrektor KLO Małgorzata Kargol, dyrektor WTZ Miętne Katarzyna Wawer, strażacy OSP Miętne i in.

Relacja Waldemara Jaronia:


Jubileuszowej gali towarzyszyła wystawa, a okazały tort podzielili obecna dyrektor Lilla Nawrocka i jej poprzednicy Andrzej Piesiewicz, Stanisław Szostakiewicz, Andrzej Kujda i Zdzisław Majewski. Jubileusz zakończył się bal absolwentów.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.