Siemiatycze

Nowoczesny patriotyzm - mural z generałem Janem Henrykiem Dąbrowskim w Brańsku

Region Pon. 18.07.2022 12:17:20
18
lip 2022

W Brańsku powstał mural z generałem Janem Henrykiem Dąbrowskim. Grafika mieści się na ścianie bloku mieszkalnego przy ul. Sienkiewicza 39 i upamiętnia wizytę w mieście tego niezwykłego gościa. Uroczysta prezentacja muralu, którego powstanie wsparło Województwo Podlaskie, miała miejsce w niedzielę, 17 lipca. Uczestniczył w niej wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz.

– Ten mural to dobry przykład nowoczesnego patriotyzmu. To żywa lekcja historii, która dzisiaj jest niezwykle potrzebna – mówił Sebastian Łukaszewicz, dziękując pomysłodawcom przedsięwzięcia.

Jak podkreślił, zarząd województwa zawsze z chęcią wspiera i będzie wspierał tego typu inicjatywy patriotyczne i niepodległościowe.

Bohater malowidła, gen. Jan Henryk Dąbrowski (1755-1818) znany jest przede wszystkim jako twórca Legionów Polskich we Włoszech, którym Józef Wybicki zadedykował jedną ze swoich pieśni, będącej dziś polskim hymnem narodowym – „Mazurek Dąbrowskiego”. Ale to także uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, w której czasie odwiedził Brańsk (dokładnie 19 i 20 kwietnia 1794 r.). Właśnie ta historyczna scena wjazdu do miasta jest tematem muralu.

– Jest to unikalny, nigdzie niespotykany wizerunek Jana Henryka Dąbrowskiego w mundurze, który został zrekonstruowany na podstawie przepisów mundurowych z tamtego okresu. Wszyscy go znamy jako generała, a w roku 1794 jeszcze generałem nie był, był wicebrygadierem – wyjaśniał znany historyk, regionalista Zbigniew Romaniuk.
Na pierwszym planie, plecami do odbiorcy umiejscowiony jest także Michał Hieronim Starzeński – hrabia i starosta brański w latach 1774-1794.

Z kolei ks. Robert Figura, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojewie, który dokonał poświęcenia malowidła zauważył, że jego powstanie wiąże się z trzema ważnymi rocznicami.

– To nie tylko 228. rocznica pobytu Jana Henryka Dąbrowskiego w Brańsku, ale także 225. rocznica napisania „Mazurka Dąbrowskiego” i 95. rocznica uznania pieśni za hymn narodowy – zaznaczył.

Brański mural zrealizowany został na zamówienie Stowarzyszenia Kultury Podlaskiej. Namalował go Piotr Topczyłko z vincimaluje.pl.

W niedzielnej uroczystości wzięli udział także m.in. wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, Joanna Witkowska – zastępca burmistrza Brańska, Agata Puchalska – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP, Krzysztof Jaworowski – dyrektor Biura Administracyjnego UMWP, przedstawiciele służb mundurowych, lokalni samorządowcy oraz licznie zgromadzenia mieszkańcy.Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Kamil Timoszuk / UMWP


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.