Garwolin

Nowy bus dla ŚDS w Miętnem oficjalnie przekazany /ZDJĘCIA/

Region Śr. 24.05.2023 08:47:04
24
maj 2023

Środowiskowy Dom Samopomocy w Miętnem otrzymał nowy samochód do przewozu swoich podopiecznych, którego zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Powiatu Garwolińskiego. Oficjalne przekazanie wartego 200 tys. zł auta odbyło się 23 maja.

Jest to samochód marki Renault Trafic. Całość jego zakupu, to jest blisko 200 tys. zł, przy dofinansowaniu 130 tys. zł, powiat dołożył środków własnych prawie 70 tys. zł. - Środowiskowy Dom Samopomocy w Miętnem wrósł w cały krajobraz zarówno powiatu garwolińskiego, ale przede wszystkim jednostek pomocy społecznej powiatu. Cieszymy się, że się rozwija, że ma potencjał. Zakup tego samochodu bez środków, bez wsparcia Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych byłby niemożliwy, bo my, jako powiat takich środków nie posiadamy. Do tej pory w ogóle w Środowiskowym Domu Pomocy dowóz nie jest dofinansowywany i nie jest obowiązkiem, natomiast dzięki staraniom pani dyrektor i wsparciu powiatu, ten dowóz przy pomocy nowoczesnego auta będzie realizowany – mówił starosta Mirosław Walicki. Senator Maria Koc mówiła, że trudno uwierzyć, że w ponad stutysięcznym powiecie, przez tyle lat takiej placówki nie było. - A jak jest potrzebna, to świadczy, że po niespełna 2 latach działalności, już trzeba było powiększyć miejsca po to, żeby kolejne osoby mogły tutaj znaleźć dla siebie miejsce. Środowiskowy Dom Samopomocy w Miętnem działa pięknie, kiedy jestem, też odwiedzam i widzę jak bardzo jesteście państwo aktywni, jak bardzo rozwijacie tutaj swoje pasje, ile pięknych rzeczy powstaje...- artykułowała senator Koc. Dziekan dekanatu garwolińskiego ks.kan. Stanisław Szymuś, w imieniu biskupa Kazimierza Gurdy pogratulował samochodu, „ale też ks. biskup prosił, by w szczególny sposób podziękować za waszą, drodzy państwo pracę i efekty waszej pracy”. - To niezwykle cenne, a praca wśród osób niepełnosprawnych jest wyjątkowa i zawsze będzie przez ludzi, a zwłaszcza przez nas duchowny, będzie bardzo ceniona. W imieniu księdza biskupa życzę, niech Pan Bóg błogosławi tym dziełom, i pani dyrektor i panu staroście i wszystkim, którzy pracujecie wśród niepełnosprawnych...- mówił duchowny. Dyrektor Mazowieckiego Oddziału PFRON w Warszawie Anna Wendzel powiedziała, że w PFRON-ie funkcjonuje takie powiedzenie, że ten samochód jest finansowany z takiego programu „Wyrównywanie różnic między regionami”, zwanym przez pracowników Funduszu „walcem”. - A dlaczego „walcem”, bo wyrównuje wszystkie bariery. Mam nadzieję, że ten samochód będzie służył przez wiele, wiele lat, będzie was zawoził tam, gdzie tylko chcecie i że będzie dla was dużą satysfakcją- zaznaczyła.

Samochód ksiądz dziekan poświęcił i dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi oraz przekazania kluczyków do nowego pojazdu. Potem podopieczni placówki przedstawili okolicznościowy program artystyczny. - Środowiskowy dom posiada kilka pracowni, w których odbywają się zajęcia tematyczne. Jest to pracownia techniczna dziewiarska, pracownia ruchu, multimedialna, pracownia artystyczna, informatyczna, techniczna, artystyczna, dziewiarska, komputerowa, więc tych zajęć jest bardzo szeroki wachlarz oraz gospodarstwa domowego. Poza pracowniami mamy również dla uczestników do dyspozycji, także uczestnicy mają z czego korzystać, mają gdzie przebywać i mieć rehabilitację, zarówno społeczna jak i zawodową – podkreśla Justyna Adamiec, kierownik placówki.

Więcej w relacji Waldemara JaroniaNasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Żenada Śr. 24.05.2023 06:48:49

Jakie następne "wydarzene" będzie robione z taką pompą? Zakup lodówki albo pralki?

Ojejku Śr. 24.05.2023 07:42:15

Posłów Iwony i Grzegorza nie zaproszono?

Najnowsze informacje

Facebook