Nowy model edukacji sportowej dla dzieci i młodzieży
lut 2021
Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek, wraz z rektorami uczelni sportowych z całej Polski rozmawiali o potrzebie zwiększenia aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Spotkanie odbyło się w filii Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej.
Dziś, 1 lutego minister Przemysław Czarnek spotkał się z rektorami uczelni sportowych (Akademii Wychowania Fizycznego – red.) z całego kraju, aby rozmawiać o wdrożeniu programów mających na celu zwiększenie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w szkołach. Jak zaznaczył minister Czarnek, z badań, które są prowadzone wynika, że od pewnego czasu rośnie w Polsce liczba dzieci z nadwagą. – Tylko w latach 2014 – 2018 przyrost masy ciała wśród dzieci i młodzieży wyniósł 2%. Jesteśmy społeczeństwem, w którym młodzież tyje najszybciej. Niewątpliwie pandemia koronawirusa i nauka zdalna ten problem spotęgowały. Na ile, tego jeszcze nie wiemy, bo nie ma dostępu do tych dzieci, one są w domu i dopiero będą wracać do szkół w perspektywie czasu – wyjaśnił minister Czarnek.Jak się okazuje największy problem z otyłością występuje wśród uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. Dlatego Ministerstwo Edukacji i Nauki chce opracować programy, które miałyby zachęcić młodzież do aktywności sportowej i zajęć, które najbardziej efektywnie będą walczyły z problemem otyłości. – Umówiliśmy się na bardzo szybki program i bardzo szybką jego realizację, dokształcenia nauczycieli WF oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej pod kątem efektów badań naukowych, naukowców Akademii Wychowania Fizycznego co zrobić na lekcjach WF-u, jak te zajęcia prowadzić, jakie ćwiczenia aplikować dzieciom i młodzieży, ażeby w pierwszej kolejności przeciwstawić się problemowi otyłości wśród młodzieży – tłumaczył minister Czarnek.
Prof. Bartosz Molik, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie powiedział, że naukowcy kilka tygodni temu zasugerowani ministrowi Edukacji i Nauki, że jest problem z otyłością wśród dzieci i młodzieży. – Od lat wyniki badań pokazują, że w tej chwili mamy najwyższy przyrost dzieci otyłych i dzieci z nadwagą. Badania ze Wschodniej Polski pokazują, że 74% dzieci w wieku 10 – 19 lat odczuwa bóle kręgosłupa. To jest bardzo zła informacja. Dlatego dostaliśmy wyzwanie, żeby stworzyć programy, które pomogą szczególnie nauczycielom klas 1-3 prowadzić zajęcia WF, aby zachęcić dzieci do zdrowego stylu życia. Takie programy powstaną także dla nauczycieli klas 4-8 i klas licealnych. Prace nad nowymi programami mają być prowadzone przez najbliższe kilka tygodni – wyjaśnił prof. Bartosz Molik.
W dobie pandemii hipokinezja, czyli bezruch i zdalne nauczanie to sytuacja, która zmusza wręcz dzieci do siedzenia w domu. Jak podkreślił prof. Bartosz Molik, naukowcy są przekonani, że liczba godzin spędzanych przez dzieci w ruchu jest znacznie mniejsza niż jeszcze rok temu.
ICH/Biała Podlaska
DW
0 komentarze