Pamięć o Bitwie Siemiatyckiej
lut 2021
6 i 7 lutego 1863 roku odbyła się Bitwa Siemiatycka - jedna z najbardziej zaciętych i najsłynniejszych bitew Powstania Styczniowego. To już 158 lat od wybuchu bitwy w ramach Powstania Styczniowego - największego zrywu niepodległościowego w dziewiętnastym stuleciu historii Polski.
Pamięć o bohaterach, którzy walczyli o naszą wolność wciąż jest żywa i nawet jeśli nie ma możliwości organizowania oficjalnych obchodów rocznicowych, to rokrocznie przy pomniku poświęconym Powstańcom spotykają się mieszkańcy i przedstawiciele lokalnego samorządu. Także w niedzielę, 7 lutego, w 158. rocznicę bitwy mieszkańcy miasta i powiatu - starosta siemiatycki Marek Bobel wraz z zastępcą Sylwestrem Zgierunem, przewodniczącym rady powiatu Henrykiem Boguszewskim, radnymi i przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Siemiatycz, spotkali się przy pomniku na starym cmentarzu – miejscu gdzie przed 158. laty Powstańcy przelewali krew. Modlitwie za bohaterów, którzy za wolność Ojczyzny oddali życie przewodniczył dziekan siemiatycki ks. Jerzy Cudny. Kapłan podkreślał, że Powstańcy oddali życie aby suwerenność została przywrócona, by żadna obca władza nie wkraczała na teren naszej Ojczyzny. Podkreślał jak ważna jest pamięć o tych, którzy życie oddawali dla dobra innych. Mówił też o zagrożeniach jakie niesie dzień dzisiejszym gdy konieczne jest stawanie w obronie życia ludzkiego.Z cmentarza, którzy był świadkiem bitwy sprzed 158. lat zebrani udali się pod Obelisk Niepodległości przy ulicy Legionów Piłsudskiego, by zapalić znicze pamięci.
W piątek, 5 lutego przy pomniku na cmentarzu kwiaty składał też burmistrz Siemiatycz z delacją.
Bitwa Siemiatycka to największa bitwa powstania styczniowego, stoczona 6 i 7 lutego 1863 roku między rosyjskimi oddziałami gen. Maniukina, a polskimi oddziałami powstańców płk. Walentego Lewandowskiego, Romana Rogińskiego i płk. Władysława Cichorskiego „Zameczka”.
0 komentarze