Siemiatycze

Pierwszą szkołę średnią w Siemiatyczach zbudowali mieszkańcy

Region Wt. 09.05.2023 10:54:53
09
maj 2023

Budynek, w którym dziś mieści się Zespół Szkół w Siemiatyczach wybudowano staraniem mieszkańców, a inicjatorem budowy był Ignacy Gilewski, mówiła w piątkowej audycji „O tym się mówi” Bożena Czerkas, wicedyrektor Zespołu Szkół w Siemiatyczach.

- W 1929 roku zostały wydane przez pana Gilewskiego cegiełki o nominałach 1, 2 i 5 zł – bardzo chętnie kupowane przez mieszkańców Siemiatycz. Powstawały i pięły się w górę mury szkoły. Również z inicjatywy pana Gilewskiego i lokalnych przedsiębiorców została zakupiona maszyna do wyrobu cegieł. To przyśpieszyło prace. Szybciej i łatwiej można było wznosić mury naszej szkoły i w 1936 roku powstał budynek.

Budynek służył najpierw jako szkoła podstawowa, a lokalni społecznicy zabiegali o możliwość utworzenia w Siemiatyczach szkoły średniej.

- Wielkim marzeniem pana Ignacego Gilewskiego a także pana Edwarda Rycerza było to, żeby w szkole powstało też liceum. Niestety władze wówczas nie godziły się na to. Były szkoły średnie w Bielsku Podlaskim i Drohiczynie, które zaspokajały potrzeby lokalnej społeczności. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej udało się to zrealizować i kuratorium wyraziło zgodę, żeby w budynku szkoły powstało Liceum Ogólnokształcące.

Pierwsza matura w tej szkole odbyła się 29 maja 1945 roku. Egzamin zdawało 18 osób.

Inicjator budowy szkoły Ignacy Gilewski był też współzałożycielem Spółdzielni Mleczarskiej i Kasy Stefczyka. Napisał też pierwszą monografię Siemiatycz.

POSŁUCHAJ rozmowy z Bożeną Czerkas - wicedyrektor Zespołu Szkół w Siemiatyczach.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.