Piknik historyczny „Silni wiarą, młodzi duchem” w Koszołach
kwi 2026
To wydarzenie przyciągnęło miłośników historii oraz wszystkich, którzy aktywnie chcieli spędzić niedzielne popołudnie. Plac przy dawnej szkole w Koszołach w gminie Łomazy zamienił się w żywą scenę, a piknik historyczny „Silni wiarą, młodzi duchem” stał się inicjatywą łączącą edukację historyczną z integracją pokoleń. Wydarzenie odbyło się w niedzielę, 19 kwietnia i licznie zgromadziło nie tylko mieszkańców, ale także całe rodziny z okolicznych miejscowości.
Program spotkania okazał się niezwykle różnorodny. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć dwie poruszające inscenizacje historyczne. Pierwsza z nich przybliżyła codzienność rodziny naznaczoną cierpieniem, ale także odwagą i bohaterstwem w okresie Powstania Styczniowego. Druga ukazała dramatyzm i kruchość życia młodych ludzi w czasie wojny, odwołując się do doświadczeń Powstania Warszawskiego. Oba widowiska skłaniały do refleksji nad historią i wartościami pozostającymi aktualnymi również w dzisiejszych czasach. Ponadto zastosowane efekty specjalne wzmocniły dramatyzm przedstawianych wydarzeń.Oprócz inscenizacji na gości czekały ciekawe stoiska tematyczne. Wyjątkową atmosferę tworzyły grupy rekonstrukcyjne i zaangażowani uczestnicy widowiska. Na scenie wystąpiły m.in. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Niepodległa”, Lubelska Grupa Historyczna im. Żołnierzy Wyklętych Lubelszczyzny oraz Poczet Rycerski herbu Belina. W wydarzeniu udział wzięli także artyści z Białorusi, chór z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej oraz soliści. Inscenizacje zostały wzbogacone o recytację wierszy i śpiew pieśni patriotycznych.
Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania „Bogurodzicy”. Następnie zgromadzeni wykonali „Rotę” oraz „Mazurek Dąbrowskiego”. Finałem wydarzenia był wspólny polonez, do którego zaproszono wszystkich uczestników pikniku.
Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia był Jerzy Besaraba, autor scenariusza i reżyserii, przy wsparciu lokalnych instytucji i organizacji, w tym Koła Gospodyń Wiejskich w Koszołach oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Łomazach. Wydarzenie połączyło pokolenia, przypominając o ważnych kartach polskiej historii.
Zobacz Galerię
Patronat nad piknikiem objęło Katolickie Radio Podlasie oraz portal podlasie24.



0 komentarze