Piknik Historyczny w Koszołach (gmina Łomazy)
sty 2025
Z racji 162. rocznicy zwycięskiej bitwy Powstania Styczniowego, w Koszołach pod Łomazami, (gmina Łomazy) odbędzie się piknik historyczny z rekonstrukcją walk.
Powstanie Styczniowe przeciwko Rosji wybuchło 22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim oraz 1 lutego 1863 r. na historycznej Litwie. Trwało do jesieni 1864 r., a swoim zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane, zyskując także szerokie poparcie wśród ludności litewskiej i częściowe pośród białoruskiej. Przyczyną powstania był nasilający się rosyjski ucisk wobec Polaków. Powstanie było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym; spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. To podczas tego powstania zasłynął ks. gen. Stanisław Brzóska - kapelan i ostatni dowódca powstania styczniowego, stracony przez władze carskie.Ziemia Łomaska zapisała piękne karty w historii powstania. To jeden z najbardziej aktywnych powstańczo regionów. Duży odsetek ochotników powstańczych rekrutował się z łomaskich mieszczan oraz miejscowej szlachty m.in. z Huszczy, Tucznej, Wisek, Krasówki i pojedynczych ochotników z folwarków w Dubowie czy Koszołach. Powstanie wsparli również Tatarzy ze Studzianki. Oddział powstańczy na tym terenie zorganizował Aleksander Szaniawski, dziedzic majątku Krasówka k. Łomaz. Oddział ten liczył ok. 250 powstańców i składał się głównie z pracowników folwarku tej wsi. Ważną postacią w oddziale Szaniawskiego był Leopold Czapiński, absolwent uniwersytetu kijowskiego oraz szkoły wojskowej w Genui (Włochy). Za udział w powstaniu został skazany na ciężkie roboty w Usolu. Natomiast ks. Walenty Nawrocki z Huszczy dowodził szlachtą z Huszczy i Wisek.
Na terenie obecnej gm. Łomazy stoczono kilka potyczek powstańczych. Do najbardziej znanych należało udane uderzenie na rosyjski 2. szwadron Smoleńskiego Pułku Ułanów w Łomazach w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. i właśnie to wydarzenie organizatorzy chcą upamiętnić podczas historycznego pikniku.
Piknik odbędzie się w niedzielę, 9 lutego. Program przedstawia się następująco:
11:30 - uroczysta Msza św. w kościele Trójcy Świętej w Huszczy, a następnie złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Walentego Nawrockiego
13:00 – w budynku dawnej szkoły w Koszołach - prezentacja stoisk historycznych
14:30 - inscenizacja wydarzeń z okresu powstania styczniowego i rekonstrukcja bitwy styczniowej.
Szczegóły na plakacie.
0 komentarze