Garwolin

Pilawa: bieganie to ich pasja, styl życia

Region Pt. 22.09.2023 09:24:13
22
wrz 2023

Bieganie ma to do siebie, że potrafi znakomicie łączyć ludzi. Mało który sport powoduje tyle emocji i wspomnień wśród jego amatorskich entuzjastów. Działające od 2 lat w Pilawie Stowarzyszenie Stopka, z jednej strony biega, z drugiej zaś integruje i aktywizuje. 15 października organizuje II Pilawski Półmaraton Trailowy i I Przemilak 5 Milowy.

Bez wątpienia będzie to wydarzenie sportowe, bo oprócz biegu głównego na dystansie 21,097 km, będzie też bieg na krótszym, 8 - kilometrowym dystansie – I Przemilak 5 Milowy. - To będzie pierwsza jego edycja dla osób, które nie chcą, nie są w stanie, nie czują się na tyle komfortowo i przygotowani na pokonanie 21 km, dlatego zrobiliśmy też tego „przemilaka”. Startuje on z Łucznicy, z pięknego dworku wybudowanego ok. 1840 r. My, jako organizatorzy zapewniamy transport z Pilawy do Łucznicy, tj. na nasz koszt, no i meta znajduje się na naszym miejskim targowisku w Pilawie i tu będzie też meta półmaratonu, a także meta „przemilaka” i całe miasteczko biegowe – mówi Mariusz Gac, a Monika Kowalska dodaje, że nie jest to pierwsza tego typu impreza sportowa organizowana przez pilawską „Stopkę”. - W roku ubiegłym zorganizowaliśmy I Półmaraton Trailowy nasz pilawski, ponadto mamy też na koncie nieoficjalne Biegi Listopadowe i w zasadzie od tych biegów wszystko się zaczęło, bo tam się pierwszy raz spotkaliśmy, potem był drugi raz i wtedy powstała myśl, by jakoś to wykorzystać, coś z tym zrobić i zacząć wspólnie działać. I owoc biegu listopadowego, to jest właśnie nasze
Stowarzyszenie. Naszym sztandarowym wydarzeniem, które miało już cztery edycje, jest sztafeta długodystansowa, w której biegniemy coraz dalej i dalej. Na początku było 5 osób, potem przez dwa lata 7 osób, a w tym roku 14 osób – kontynuuje. Biegną z Pilawy do obranego punktu (miasta). Na początku była to Częstochowa, potem Zakopane plus Giewont, Hel i w tym roku Świnoujście. - Polega to na tym, ze uczestnicy biegną cały czas, dzień i noc, zmieniają się co 10 km i ta sztafeta ciągle biegnie, biegnie, biegnie. I to jest właśnie takie wydarzenie, które fajnie integruje społeczeństwo, które wzbudza dużą uwagę i emocje, bo dołączyliśmy do tego także akcję charytatywną...- zaznacza M. Kowalska.

- Stopka z jednej strony biega, a z drugiej też integruje, aktywizuje. Myślę, że to jest nasza największa rola w lokalnej społeczności...- podkreśla M. Gac.

Więcej o tym i innych biegach organizowanych przez pilawską Stopkę, w rozmowie Waldemara Jaronia z Mariuszem Gacem i Moniką Kowalską.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Piotrek z Siedlec Pt. 22.09.2023 05:48:27

Piękna sprawa. Gratulacje i powodzenia.