Poczekalnie na dworcach PKP – jak działają w czasie pandemii?
lis 2020
W ubiegłym tygodniu do naszej redakcyjnej poczty wpłynęła informacja podpisana przez „zawiedzionych pasażerów”. Sprawa dotyczy poczekalni na dworcu PKP w Nurcu Stacji.
Pasażerowie rozpoczynający swoją podróż w Nurcu Stacji pytali, czy w dobie pandemii poczekalnie na dworcach PKP powinny być pozamykane dla oczekujących pasażerów? Z informacji wynikało, że na dworcu PKP w Nurcu Stacji już od dłuższego czasu poczekalnia jest zamknięta.
W sprawie tej interweniowaliśmy w Urzędzie Gminy w Nurcu Stacji, bo od kilku lat, to gmina jest właścicielem zabytkowego dworca, gdzie znajdują się m.in. poczekalnia i biblioteka. Interwencja okazała się skuteczna, bo poczekalnię otwarto.
Jak mówi wójt gminy Nurzec Stacja Piotr Jaszczuk, faktycznie poczekalnię zamykano, bo w ogrzewanym pomieszczeniu gromadziła się młodzież. Nie było możliwości, by kontrolować co się dzieje w poczekalni więc zdecydowano o jej czasowym zamknięciu. Wójt przypomina, że zanim gmina wykupiła i wyremontowała dworzec przez lata stał on zaniedbany i był częstym miejsce gromadzenia się młodzieży i nie tylko, często byli to wandale, co przekładało się na dewastowanie dworca. Po wyremontowaniu obiektu, są grupki osób, które nadal chciałyby korzystać z niego w taki niekontrolowany sposób, a gmina nie znajdując na to rady zamknęła poczekalnię.
Po naszej interwencji poczekalnia znów jest codziennie otwierana i zamykana na noc. Wójt zapewnia, że godziny otwarcia dostosowano do godzin kursowania pociągów.
W korespondencji pojawił się też temat braku dostępu do toalety. Tutaj faktycznie, na dzień dzisiejszy pasażerowie są jej pozbawieni. W budynku dworca jest toaleta, znajduje się ona w bibliotece i jest udostępniana w godzinach pracy biblioteki. Teraz w związku z pandemią, biblioteki i ośrodki kultury są zamknięte. W Nurcu zamknięcie biblioteki spowodowało automatyczne odcięcie podróżnych od dostępu do toalety. W budynku nie ma innej toalety, więc niestety do czasu ponownego otwarcia bibliotek, podróżni oczekujący na pociąg w Nurcu Stacji, nie będą mogli korzystać z toalety.
W powiecie siemiatyckim są dwa dworce kolejowe, w Nurcu Stacji i Siemiatyczach Stacji. Dworzec w Nurcu należy do gminy. Dworzec Siemiatycze stacja jest obecnie modernizowany, a pasażerowie korzystają z poczekalni zastępczej – ogrzewanej i wyposażonej w toaletę, dostosowaną także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Jak wyjaśnia Michał Stilger rzecznik prasowy Polskie Koleje Państwowe S.A., co do zasady, dworce nie są zamykane z powodu pandemii COVID-19. Jednak każdy dworzec jest czynny w innych godzinach, a te zależą od różnych czynników. Na stronie PKP S.A. znaleźć można wykaz czynnych dworców (należących do PKP S.A.) i części dworców samorządowych (jeśli dany podmiot udostępnił dane).
Foto: ABol / Archiwum
Abol [ja]
0 komentarze