Podlaskie miasto z drewna – Xylopolis zadebiutowało na Expo 2020
paź 2021
W Dubaju od 1 października można zwiedzać Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020. Cykl prezentacji regionów rozpoczęła ekspozycja z Podlaskiego – Xylopolis. Miasto zasilane naturą! W uroczystej inauguracji tego największego wydarzenia gospodarczo-promocyjnego na świecie uczestniczył marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
Województwo podlaskie prezentuje się w Dubaju jako pierwsze, obok dziesięciu innych regionów kraju. Xylopolis będzie tu można oglądać do 24 października.– To ogromny zaszczyt móc otwierać Pawilon Polski na Expo 2020, ale także ogromna odpowiedzialność, bo sposób, w jaki się tu zaprezentujemy, będzie decydować o tym, jak będzie widział nas świat – mówił podczas ceremonii inauguracyjnej Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
Jak podkreślił, to niesamowita szansa dla regionu, „bo Expo to największa i najbardziej prestiżowa impreza promocyjno-gospodarcza na świecie”.
Hasło Pawilonu Polski to „Kreatywność inspirowana naturą”. Nawiązuje ono do bogactwa przyrody, z którego słynie województwa podlaskie, ale przede wszystkim do potencjału ludzi.
– My, jako mieszkańcy Podlaskiego, cenimy i lubimy kreatywne rozwiązania. Mam nadzieję, że podczas zwiedzania sami się państwo o tym przekonacie – zachęcał do odwiedzania Xylopolis Artur Kosicki.
Z kolei Jakub Sławek, ambasador RP w Abu Zabi, docenił trud i wysiłek włożony w wykonanie pawilonu. Podziękował też partnerom zaangażowanym w jego powstanie.
– Jest wyjątkowy. Mam nadzieję, że pozostanie tu dłużej – mówił.
Celem ekspozycji jest promocja kultury, nauki, gospodarki i walorów turystycznych regionu. Przedsięwzięcie wpisuje się w hasło „Podlaskie zasilane naturą”.
– Wystawa oddaje charakter naszego województwa, pokazuje, jakim jesteśmy regionem – wielokulturowym, różnorodnym, czerpiącym z bogactw natury – wymieniał marszałek Kosicki. – Pokazuje te walory, dzięki którym jesteśmy unikalni w skali całego świata.
Xylopolis to efekt współpracy Województwa Podlaskiego z partnerami, m.in.: resortem klimatu i środowiska, Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku oraz fundacją Unitalent.
– Ta współpraca jest czymś absolutnie niezwykłym, czymś, co powinno charakteryzować całą obecność na Expo, bo Expo to przecież – „Łącząc umysły, kreujemy przyszłość"! – podkreślał Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polski.
Ważnym elementem ekspozycji jest monumentalny – o powierzchni niemal 46 m2 – obraz prof. Leona Tarasewicza, wybitnego współczesnego artysty, pochodzącego z województwa podlaskiego.
– Dobrze, że znalazło się tu miejsce na sztukę współczesną. Dzięki temu otwierają się drzwi, a za nimi jest świat, którego jeszcze nie znamy, który dopiero będzie tworzył przyszłość – zaznaczył prof. Tarasewicz. – Połączenie sztuki, nauki i ludzi, którzy tworzą elitę w danym narodzie daje koło zamachowe, dzięki któremu cywilizacja się rozwija.
W swojej pracy autor nawiązał do lokalnych krajobrazów i hasła przewodniego Pawilonu Polski. Xylopolis to m.in. historia podlaskich lasów, które są jednym z najcenniejszych bogactw przyrodniczych, a drewno – surowcem, który od zawsze miał ogromny wpływ na życie mieszkańców i odgrywał ważną rolę w rozwoju gospodarczym i społecznym.
– To jest doskonały przykład tego, że zachowując to, czym inspiruje nas natura – a drewno jest najlepszym materiałem – uzupełniając technologie tradycyjne technologiami nowoczesnymi, dochodzimy do przebudowy gospodarki – mówił dr Krystian Szczepański, Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego, reprezentujący podczas wydarzenia Michała Kurtykę, ministra Klimatu i Środowiska.
Uroczystość otwarcia Pawilonu Polski w Dubaju, która odbyła się 1 października, uświetnił występ Karoliny Cichej, multiinstrumentalistki z Podlaskiego, stypendystki marszałka województwa.
Expo 2020 jest pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim, zlokalizowaną na terenie o powierzchni 4,38 km2. W ciągu 182 dni ze swoimi pomysłami, produktami, innowacjami zaprezentuje się tu ponad 200 wystawców. Szacuje się, że wystawę odwiedzi 18 mln gości, którzy złożą 25 mln wizyt.
Tematy przedsięwzięcia to: Możliwości, Mobilność i Zrównoważony Rozwój. Mają zainspirować odwiedzających do ochrony planety, odkrywania nowych granic i budowania lepszej przyszłości. Każdemu z zagadnień został poświęcony specjalny budynek.
Polska, przez kolejnych sześć miesięcy (od 1 października 2021 do 31 marca 2022), zorganizuje blisko tysiąc różnego rodzaju wydarzeń. Najważniejsze z nich to: Dzień Polski (7 listopada 2021), Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze (6 grudnia 2021), Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze (23 lutego 2022).
Udział naszego kraju w Wystawie Światowej koordynuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).
Post marszałka Artura Kosickiego w mediach społecznościowych:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=256258479838499&id=100063630457561
Post urzędu marszałkowskiego w mediach społecznościowych:
https://www.facebook.com/142210712522850/posts/4416439198433292/
Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Piotr Babulewicz / UMWP
0 komentarze