Polskie drogi do wolności: tak Niepodległość świętowali w Domaszewicy
lis 2024
Uroczyste obchody 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowane przez Szkołę Podstawową w Domaszewicy odbyły się 12 listopada. Uroczystość swoim udziałem uświetnili zaproszeni goście, m.in. lubelski wicekurator oświaty. Organizatorzy upamiętnili tych, którzy przez lata zaborów zachowali wiarę w odrodzenie Rzeczpospolitej oraz przenieśli zebranych w liryczną podróż do lat 20-lecia międzywojennego.
Do naszej redakcji wpłynęła relacja z obchodów Święta Niepodległości:„Tegoroczne obchody 106. rocznicy Niepodległości Polski w Szkole Podstawowej w Domaszewnicy stały się okazją, by przypomnieć tych, którzy od rozbiorów do odzyskania przez nasz kraj suwerenności zachowali wiarę w odrodzenie Polski, za tę wielką sprawę walczyli i ginęli. Rozpoczęliśmy je od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą por. J. Wujastyka.
To radosne wydarzenie uświetniło wielu znamienitych gości: Wójt Gminy Ulan – Majorat p. Jarosław Koczkodaj, Lubelski Wicekurator Oświaty p. Piotr Mackiewicz, Proboszcz Parafii Zofibór ks. Jarosław Czech, przedstawiciele wszystkich organów naszej gminy, dyrektorzy szkół i żłobka, reprezentanci podmiotów od lat współpracujących ze szkołą oraz społeczność lokalna.
Uczniowie, rodzice i absolwenci zaprosili celebrujących w podróż liryczną w klimacie 20-lecia międzywojennego przez wydarzenia, które latami budowały naszą narodową tożsamość w rytm impresji poetyckich, pieśni patriotycznych i poloneza w wykonaniu najmłodszych uczniów. Nie zabrakło też wspomnień o Józefie Piłsudskim, który ponownie pojawił się na naszej scenie historii. Snująca się między klawiszami biało – czerwona nuta forte poprowadziła zgromadzonych do polskiego tanga historii. Całość zamknęły refleksje najmłodszych artystów nawiązujące do współczesnego wymiaru patriotyzmu, który opiera się na historii jako podstawie tożsamości narodowej każdego z nas. Niepodległość zyskała zatem konkretny wymiar: poza czczeniem tych, którzy tego dokonali O wolności sen miał im wreszcie ziścić się, potrafimy ją właściwe wykorzystać - Ojczyznę mam w sercu!
Dyrektor szkoły Teresa Wierzchowska podziękowała wszystkim, którzy tak licznie przybyli i razem z nami z dumą manifestowali nasz polski gen niepodległości – umiłowanie wolności.
Zobacz Galerię
Fot. i tekst: SP w Domaszewicy
0 komentarze