Garwolin

Powiat garwoliński: Bayer Full na festiwalu KGW

Region Wt. 03.08.2021 09:34:01
03
sie 2021

Pierwszy w powiecie festiwal Kół Gospodyń Wiejskich, połączony z rozstrzygnięciem konkursu kulinarnego, odbędzie się 14 sierpnia na obiektach sportowych w Miętnem. Oprócz występów kapel i zespołów ludowych, KGW zaprezentują swoją twórczość wokalną i kulinarną. Na zakończenie festiwalu wystąpi grupa muzyczna Bayer Full.

W maju senator Maria Koc wspólnie ze starostą Mirosławem Walickim  ogłosili konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu garwolińskiego pn. „Jadą goście jadą... i czym ich podejmiemy?” , którego celem jest popularyzacja dziedzictwa kulinarnego regionu oraz zdrowej kuchni opartej na lokalnych produktach spożywczych, prezentacja dorobku i tradycji kulinarnych Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu garwolińskiego, aktywizacja środowisk wiejskich w oparciu o lokalne zwyczaje i umiejętności, wymiana doświadczeń i przepisów kulinarnych, powstanie książki kulinarnej powiatu garwolińskiego. - 56 Kół Gospodyń Wiejskich odpowiedziało na nasze zaproszenie, złożyli swoje prace konkursowe w formie papierowej. W tej chwili trwają prace komisji konkursowej, którą powołałem wspólnie z panią marszałek. Efekty tej pracy zostaną ogłoszone 14 sierpnia na festiwalu KGW, który odbędzie się w Miętnem- mówi starosta Mirosław Walicki.

Podczas festiwalu zostaną ogłoszone wyniki konkursu kulinarnego i wręczone nagrody. - W trakcie festiwalu wystąpią m.in kapela ludowa z Kacprówka, kapela folkowa „Bocianisko”, Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”, także KGW będą śpiewać na ludowo, będą przedstawiać swoją twórczość. Myślę, że to będzie pierwsze i takie bardzo ważne wydarzenie świadczące o tym, że zarówno samorządowcy, jak i parlamentarzyści bardzo doceniamy i wspieramy działalność Kół Gospodyń Wiejskich, bo one aktywizują całe środowiska, pokazują jak można kultywować naszą tradycję, nasze zwyczaje- podkreśla gospodarz powiatu i wspólnie z senator Marią Koc zaprasza na to wydarzenie mieszkańców powiatu i gości.

Na zakończenie festiwalu, który patronatem objął minister rolnictwa Grzegorz Płuda, na estradzie wystąpi znany zespół Bayer Full.

Szczegóły wydarzenia w rozmowie Waldemara Jaronia z Mirosławem Walickim, starostą powiatu garwolińskiego


POSŁUCHAJ 
Na terenie powiatu garwolińskiego funkcjonuje ponad sto Kół Gospodyń Wiejskich, które skupiają przeszło trzy tysiące osób, w tym blisko 550 mężczyzn. Organizują one życie społeczne i kulturalne wsi i gmin, popularyzują tradycje i zwyczaje. Są wizytówką swoich środowisk.


fot. gł. arch.
WJ/Garwolin/Js


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.