Garwolin

Powiat garwoliński: duże pieniądze na drogi i...problemy z wykonawcami robót

Region Pt. 18.02.2022 10:47:50
18
lut 2022

12 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę dwóch odcinków dróg powiatowych. Do drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład złożono trzy wnioski na poprawę stanu dróg do łącznej wysokości 30 mln zł i dwa na inwestycje na terenach gmin popegeerowskich. Są jednak problemy z rozstrzygnięciem postępowań przetargowych na wyłonienie wykonawcy robót w ramach pierwszej edycji programu Polski Ład.

- Powiat garwoliński otrzymał wsparcie do realizacji dwóch inwestycji. Pierwsza, to jest droga powiatowa na terenie gminy Łaskarzew od Woli Łaskarzewskiej do Starego Żabieńca przez Dąbrowę. Kwota dofinansowania to 7,5 mln zł. Drugą drogą, szczególnie ważną, jest przebudowa drogi powiatowej na ul. Jana Pawła II w Garwolinie wraz z niezbędną infrastruktura techniczną, tutaj kwota dofinansowania jest blisko 5 mln zł. W tej chwili czekamy na podpisanie umów, przetargi na te dwie drogi zostały ogłoszone...- mówi starosta Mirosław Walicki. Podobnie jak w pierwszym naborze, gdzie powiat otrzymał 17 mln zł dofinansowania, wszystkie złożone wnioski dotyczą realizacji dróg na terenie kolejnych gmin w powiecie. - Staramy się, żeby w ramach Polskiego Ładu, w kolejnych naborach wszystkie gminy partycypowały w tym programie i na terenie wszystkich gmin będziemy realizować te inwestycje. Składamy trzy wnioski, jeden wniosek do wysokości 5 mln zł, drugi do10 mln zł i trzeci do 15 mln zł- dodaje gospodarz powiatu.

Powiat złoży też dwa wnioski na 8 i 2 mln zł na inwestycje na terenach gmin popegeerowskich, a mianowicie miasta i gminy Żelechów i gminy Miastków Kościelny.

Nie rozstrzygnięte przetargi
Powiat ogłosił też postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy robót drogowych w ramach pierwszej edycji polskiego ładu, ale są problemy. - Problem realizacji zadań inwestycyjnych, jeśli chodzi o infrastrukturę drogowo- mostową, w bieżącym roku jest problemem odnoszącym się przede wszystkim do braku na rynku wykonawców oraz braku stabilności cen na rynku materiałów, surowców, szczególnie cen asfaltu, którego nie można w żaden sposób gromadzić, dlatego stosunkowo wcześnie w tym roku, po uchwaleniu budżetu ogłosiliśmy postępowanie przetargowe w ramach Polskiego Ładu naboru pierwszego na kwotę ponad 18 mln zł. Niestety, ale ten przetarg został unieważniony...- podkreśla Marek Jonczak, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Garwolinie.

Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia ze starostą garwolińskim Mirosławem Walickim i dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg Markiem Jonczakiem.

POSŁUCHAJ

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.