Garwolin

Powiat garwoliński: obecna sytuacja finansowa szpitala jest dramatyczna

Region Śr. 10.08.2022 08:06:23
10
sie 2022

W szpitalu powiatowym brakuje pieniędzy na obligatoryjne podwyżki dla pracowników, przede wszystkim medyków pracujących na kontraktach i pracowników administracyjno-gospodarczych. Lipcowa nowelizacja przepisów o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia zapewnia podwyżki od strony formalnej, ale nie idą za tym pieniądze.

Rządzący obiecali pracownikom medycznym podwyżki, ale nie zapewnili dyrektorom placówek na nie pieniędzy. Nowe aneksy, jakie placówki medyczne dostają od NFZ, nie tylko nie zapewniają środków na lawinowy wzrost kosztów opału, energii, wody czy materiałów medycznych, ale nawet na same podwyżki dla medyków.

- Nowa ustawa podwyżkowa wprowadza znaczące podwyżki dla personelu medycznego, sięgające rzędu 20-40%. To są znaczące podwyżki, a kwestia budżetu na płace, to jest największa część kosztowa jednostek służby zdrowia. I w związku z uchwaleniem tej ustawy przez sejm, podpisaniem przez pana prezydenta, teraz pojawił się problem z jej finansowaniem, wykonaniem - mówi Krzysztof Żochowski, dyrektor garwolińskiego SP ZOZ. Na koniec lipca zostały złożone przez NFZ propozycje nowych aneksów do umów, zmieniające wycenę świadczeń. - I w ocenie większości dyrektorów szpitali powiatowych, te propozycje finansowe są nie wystarczające, ażeby pokryć koszty tej ustawy, ale też to, co ta ustawa powoduje, czyli konieczność jakichś regulacji dla pracowników, którzy są związani ze szpitalami, z przychodniami nie jako pracownicy, tylko na umowach kontraktowych, cywilnoprawnych, zleceniach. Do tego dochodzi szalejąca inflacja, która dotyka również naszych placówek i oczywiście poza rzeczami tak oczywistymi, drastycznie zwiększającymi koszty energii, dotyczy też innych przejawów naszej działalności, leków, dostaw tlenu. Także to wszystko powoduje, że sytuacja szpitali powiatowych w Polsce ulega w ostatnich miesiącach gwałtownemu pogorszeniu i szpital garwoliński, niestety, również w tym peletonie podąża - podkreśla dyrektor.

Czy to oznacza zamykanie oddziałów?

O tym w rozmowie Waldemara Jaronia z Krzysztofem Żochowskim - dyrektorem Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Garwolinie i wiceprezesem Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.