Garwolin

Powiat garwoliński: sięgają po środki z Polskiego Ładu

Region Pon. 02.08.2021 12:20:54
02
sie 2021

Trwa pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków na dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez powiaty, gminy i miasta w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. W programie nie ma limitów wartości inwestycji. Oznacza to, że można z niego sfinansować zarówno budowę chodnika, żłobka, ale także kanalizacji czy nowej drogi.

Rządowy Fundusz Polski Ład to 20 mld zł dla samorządów. To szansa na realizacje ważnych, strategicznych dla wspólnot samorządowych inwestycji takich jak infrastruktura drogowa, wodno- kanalizacyjna, gospodarka odpadami, czy budowa lub modernizacja źródeł zeroemisyjnego ciepła sieciowego. - Miasto Garwolin ma zamiar złożyć 3 wnioski, dwa z priorytetu pierwszego i jeden z priorytetu trzeciego. Przygotowujemy wnioski związane z kompleksowym odwodnieniem miasta Garwolina, poprawą dostępności do infrastruktury drogowej oraz budową sieci wodno - kanalizacyjnej na terenie miasta - mówi burmistrz Marzena Świeczak.

Miasto i Gmina Pilawa również przygotowała 3 wnioski o dofinansowanie.

- Pierwszy wniosek dotyczy budowy kanalizacji sanitarnej w miejscowości Lipówki, jak również na Zaszosiu. Drugi wniosek dotyczy przebudowy dróg na terenie miasta Pilawa, a trzeci dotyczy rozbudowy dalszej części szkoły w Goclawiu...- informuje burmistrz Albina Łubian.

Samorząd Żelechowa - jak podkreśla burmistrz Łukasz Bogusz - zamierza ubiegać się o dofinansowanie budowy oczyszczalni ścieków w Żelechowie. Drugi wniosek będzie dotyczył budowy sieci kanalizacyjnej w miejscowościach Huta Żelechowska, Stary i Nowy Kębłów, a trzeci wniosek złożony zostanie na budowę stacji uzdatniania wody na terenie gminy. - Gmina Górzno przygotowywała się do tego programu wcześniej- mówi wójt Waldemar Sabak. - I można powiedzieć, mamy dokumentacje zaawansowane. Chcemy złożyć trzy wnioski, pierwszy na budowę gminnej biblioteki wraz z muzeum regionalnym, drugi dotyczył będzie modernizacji stacji uzdatniania wody oraz budowy wodociągu we wsi Wólka Ostrożeńska, natomiast trzeci związany będzie z budowa kanalizacji ścieków w części sołectwa Górzno Kolonia, Kobyla Wola i Józefów- uzupełnia wójt.

Powiat garwoliński przygotowuje do złożenia dwa wnioski w ramach rządowego programu Polski Ład. - Jeden z nich dotyczy kompleksowej termomodernizacji ośrodków znajdujących się w kompleksie budynków dawnej szkoły rolniczej w Miętnem, a drugi duży wniosek drogowy, którego wartość jest w granicach trzydzieści - czterdzieści milionów złotych, dotyczy modernizacji infrastruktury mostowo- drogowej w każdej niemal gminie- artykułuje starosta Mirosław Walicki.

Wójt gminy Miastków Kościelny Jerzy Jaroń nie podjął jeszcze decyzji, na jakie inwestycje będą składane wnioski w ramach programu Polski Ład, ale prawdopodobnie będzie to kanalizacja i drogi, a być może rozbudowa przedszkola.

Waldemar Jaroń sprawdzał, na jakie inwestycje składać będą wnioski o dofinansowanie wybrane samorządy powiatu garwolińskiego.Wkrótce zapytamy też innych włodarzy, na jakie inwestycje zamierzają składać wnioski do dofinansowanie priorytetowych zadań.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.