Poznaliśmy mistrzów ortografii /WIDEO/
sty 2025
Historia Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie, opisana w barwny sposób, łączący język współczesny z wyrażeniami staropolskimi, była tekstem, z którym mierzyli się uczestnicy dyktanda Bezbłędny Reymont.
Dyktando, którego podtytuł brzmiał „70. śmiałków na 70-lecie szkoły” odbyło się w Czartajewie w piątek, 24 stycznia, jako jeden z elementów obchodzonego w tym roku 70-lecia istnienia szkoły i 25-lecie nadania jej imienia polskiego noblisty, autora epopei „Chłopi”. Do udziału w dyktandzie zaproszono przedstawicieli służb mundurowych – Policji, Straży Pożarnej i Wojska, samorządów lokalnych, szkół z terenu powiatu, firm, instytucji m.in. Uniwersytetu Trzeciego Wieku, absolwentów szkoły, rodziców uczniów oraz nauczycieli. Niektórzy z pełnym przekonaniem, że dadzą radę, inni z lekką obawą, wszyscy wspólnie przystąpili do pisania teksty opracowanego przez Sylwię Pierlejewską, nauczycielkę języka polskiego. By uczestnicy nie ściągali, pilnowała – wyposażona w drewnianą linijkę Marta Jakimiuk, dyrektor szkoły. Pisanie szło sprawnie, linijka nie była potrzebna, a pomimo, że tekst do najprostszych nie należał, to uczestnicy zapewniali, że podczas dyktanda, dobrze się bawili.Mistrzem orografii – Bezbłędnym Reymontem okazała się Katarzyna Kasperuk z Siemiatycz. Drugiej miejsce zajęła mieszkanka gminy Siemiatycze, Anna Borzym-Siemieniuk. Trzecie miejsce wywalczyła Barbara Sidorczuk, która w dogrywce pokonała Ewę Gajewicz. Przyznano też nagrodę zespołową, a zdobyła ją ekipa reprezentująca Urząd Gminy Siemiatycze: Agata Mikołajczuk, Agnieszka Olędzka, Grzegorz Sadowski.
Na koniec spotkania z koncertem wystąpiła grupa muzyczna Intermuzy, którą w szkole w Czartajewie prowadzi Łukasz Kraujutowicz. Uczestnicy dyktanda, śmiałkowie, którzy odważyli się wkroczyć na ścieżkę orograficznych zmagań, zostali też suto ugoszczeni.
Było ciekawie, twórczo, edukacyjnie a przy okazji dyktanda uczestnicy poznali niejedno nowe słowo i zasadę orograficzną, o której być może wcześniej nie wiedzieli. Dowiedzieli się np. że słowa takie jak nicnierobienie, czy nicniemówienie, tj. rzeczowniki utworzone od połączeń zaprzeczonego czasownika i zaimka nic, piszemy łącznie.
Gratulujemy wszystkim śmiałkom, a w szczególny sposób zwycięzcom, którzy podjęli się tego siermiężnego zadania.
0 komentarze