Siemiatycze

Radośnie na przekór niepogodzie

Region Śr. 17.05.2023 15:09:56
17
maj 2023

Ani chmury, ani deszcz nie mogły przeszkodzić w dobrej zabawie, jaka co roku towarzyszy organizowanej w Siemiatyczach Podlaskiej Spartakiadzie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Jesteśmy Razem”. W środę, 17 maja Spartakiada odbyła się po raz jedenasty. Jedynie Marsz Godności, który jest pierwszym punktem tego wydarzenia wyjątkowo nie przeszedł ulicami Siemiatycz, ale symbolicznie odbył się w hali widowiskowo-sportowej.

W Marszu Godności wzięli udział przedstawiciele wszystkich drużyn uczestniczących w Spartakiadzie wraz z wolontariuszami, zaproszeni goście i gospodarze – uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach.

Podczas oficjalnego otwarcia Spartakiady odśpiewano Hymn Państwowy, było ślubowanie i wspólne wykonanie piosenki, która uznawana jest za symbol Spartakiady, której słowa mówią m.in. „Uśmiechnij się do świata, a świat ci uśmiech odda” i to proste zdanie doskonale oddaje atmosferę wydarzenia, gdzie na pierwszym miejscu jest uśmiech.
W 11. Podlaskiej Spartakiadzie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Jesteśmy razem” uczestniczyli niepełnosprawni podopieczni placówek oświatowych z województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego, a byli to:

- Niepubliczne Przedszkole In-Progress Siemiatycze
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Sokółce
- Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku
- Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim
- Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim
- Zespół Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej
- Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bronisława Chącińskiego w Łukowie
- Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Łosicach
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Siedlcach
- Warsztat Terapii Zajęciowej Nr 3 Stowarzyszenia Pomocy Szansa w Dołubowie
- Warsztat Terapii Zajęciowej Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach
- Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach: Szkoła Podstawowa i Szkoła Przysposabiająca do Pracy.

Sportowej rywalizacji kibicowali przedstawiciele władz powiatu siemiatyckiego i miasta Siemiatycze oraz powiatowych i miejskich jednostek, byli przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Kuratorium Oświaty, Urzędu Skarbowego, Sanepidu i liczna grupa dzieci z siemiatyckich przedszkoli.

Na czym polegały zawody? Konkurencje były przeróżne, strzelanie z łuku, zjeżdżanie z dmuchanych zjeżdżalni, pokonywanie torów przeszkód, toczenie piłki, ale też nierozwianie zadań przygotowanych przez Sanepid czy nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Było to połączenia rywalizacji sportowej z całą gamą pozytywnych przeżyć, a współzawodnictwu towarzyszyło zachowanie zasad fair play.

Każda z drużyn miała swojego opiekuna, wolontariusza ze Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach. Zgrana ekipa pod kierunkiem katechetki Agnieszki Olendzkiej wspiera Spartakiadę niezmiennie od pierwszej jej edycji, a ich zaangażowanie i ogromna empatia niezmiennie wzrusza i zadziwia.

Spartakiadę zorganizował Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach wraz z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem Oddziałem Terenowym w Siemiatyczach.

Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły te wydarzenia patronatem medialnym.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.