Mazowsze

Samorząd Mazowsza dofinansuje kolejne zabytki w subregionie siedleckim

Region Pt. 09.07.2021 15:38:22
09
lip 2021

Samorząd województwa przeznaczy dodatkowe 1,4 mln zł na prace remontowe i konserwatorskie w kolejnych 20 mazowieckich zabytkach. Wśród nich znalazło się pięć projektów z subregionu siedleckiego oraz powiatu mińskiego. Decyzję podjęto podczas ostatniego posiedzenia sejmiku. W sumie w tym roku samorząd Mazowsza pomoże w renowacji aż 154 obiektów. Na ten cel przeznaczono ponad 12 mln zł.

– Każdy z dofinansowanych zabytków ma swoją unikalną historię. Pełnią one ważną rolę dla lokalnych społeczności. Przypominają, czym jest tożsamość i historia regionu – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Musimy wspólnie troszczyć się o nasze dziedzictwo. Dlatego co roku przeznaczamy na ten cel znaczne środki.

Tegoroczny nabór cieszył się dużym zainteresowaniem. Liczba zgłoszeń była rekordowa. Wpłynęło aż 198 wniosków na łączną kwotę ponad 27 mln zł. Do oceny merytorycznej zakwalifikowało się 166 z nich. Najwięcej wniosków zostało złożonych przez parafie oraz samorządy. Ostatecznie dofinansowanie otrzymały 134 obiekty, a podczas ostatniego posiedzenia sejmiku województwa środki przyznano kolejnym 20 projektom.

– W wyniku decyzji podjętej podczas ostatniego posiedzenia sejmiku, w subregionie siedleckim i powiecie mińskim dofinansujemy już ogółem 30 zabytków na łączną kwotę ponad 2,6 mln zł. To środki na prace konserwatorskie w kościołach, klasztorach, ale także zabytkowych kamienicach i budynkach użyteczności publicznej – mówi członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Wśród zabytków z subregionu siedleckiego, które otrzymały wsparcie w wyniku ostatniej decyzji sejmiku województwa, znalazły się: willa przy ul. Szpitalnej 2 w Łosicach, budynek stajni w miejscowości Szostek (powiat siedlecki), park w miejscowości Repki (powiat sokołowski) oraz epitafia w byłym kościele w Borowiu (powiat garwoliński). Z kolei w powiecie mińskim zostanie wyremontowany zabytkowy urząd pocztowy w Kałuszynie.

Jak zauważa Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa, bez wykonania koniecznych prac wiele elementów zabytkowej architektury i sztuki odeszłoby w zapomnienie. – Wiele projektów to prace ratunkowe, które są konieczne, żeby zachować unikalny charakter naszych zabytków i ich rolę w społecznościach lokalnych – dodaje.
W ramach naboru można było składać wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych. Przekazane środki pozwolą na wymianę elementów dachów, okien czy drzwi, renowację tynków czy posadzek oraz nowe instalacje elektryczne, przeciwwłamaniowe i przeciwpożarowe.

Wnioski mogli składać wszyscy właściciele i posiadacze zabytków wpisanych do rejestru, znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego.


Inf. pras

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.