Radzyń Podlaski

Smaki naszej babci w Brzozowicy Małej

Region Niedz. 29.05.2022 00:15:06
29
maj 2022

W sobotę, 28 maja w świetlicy wiejskiej w Brzozowicy Małej spotkały się panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Kąkolewnica. Spotkanie zorganizowane przez KGW w Brzozowicy Małej przebiegało pod hasłem „Smaki naszej babci”. Pojawiło się blisko 40 różnych potraw według starych przepisów.

- Głównym celem spotkania było integrowanie społeczności lokalnej i promowanie kuchni staropolskiej wśród młodego pokolenia - mówi Danuta Wiśniewska, Przewodnicząca KGW w Brzozowicy Małej. - Nasze panie z KGW przygotowały: zupę ziemniaczaną z zacierkami, pierogi z ziemniakami i kaszą gryczaną oraz ciastka maszynkowe, kocie oczka, bułeczki z kapustą i grzybami a także sernik ze swojskiego sera - dodaje.
- My przywiozłyśmy szarlotkę, sernik, pierogi z kapustą i grzybami oraz barszczyk – mówi Elżbieta Dębińska Przewodnicząca KGW w Turowie.
Również kilka potraw przygotowały panie z KGW z Kąkolewnicy Południowej Przewodnicząca tego koła upiekła chleb na liściu chrzanu oraz marchwiak i placek ziemniaczany z boczkiem.
Elżbieta Kot przygotowała przekładaniec z powidłami śliwkowymi.
Bronisława Józwik przygotowała kaszę jęczmienną z komosą. Jest to potrawa zapomniana ale bardzo smaczna. Komosa smakiem przypomina szpinak.
Z kolei panie z KGW Olszenica zabrały ze sobą parowańce z kaszą gryczaną z serem, oraz chłodnik z hamzą. - Hamza to gotowane ziemniaki ubijane z mąką i polane tłuszczem mówiły Teresa Domańska i Wiesława Olszewska z KGW w Olszewnicy.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.