Drohiczyn

Spływ „500 kajaków” już 3 sierpnia

Region Sob. 27.07.2024 11:51:34
27
lip 2024

W sobotę, 3 sierpnia z Drohiczyna wystartuje 11. spływ kajakowy rzeką Bug „500 kajaków”. Czy będzie to kolejny rekord? Ile kajaków i kajakarzy popłynie rzeką Bug z Drohiczyna do Grannego? Okaże się już w pierwszą sobotę sierpnia. Zapisy na spływ trwają od kwietnia, uczestnicy w ostatnich dniach zapisują się lawinowo. Wg danych 26 lipca zajęte jest 69% miejsc.

Pierwszy spływ 500 Kajaków zorganizowano w 2013 roku w ramach obchodów 500-lecia województwa podlaskiego, uczestniczyły w nim 232 załogi kajakowe. Ilość uczestników rosła z roku na rok, teraz już nie ma wątpliwości, że jest to największy spływ kajakowy na Bugu, choć nie brakuje też głosów, że jest to największy spływ kajakowy w Polsce.

Każdy kto chociaż raz uczestniczył w spływie rzeką Bug potwierdza, że jest to niesamowite przeżycie i przepiękne widoki, bo przecież obserwuje się nadbużańskie plenery z perspektywy rzeki. Spływ tradycyjnie rozpoczyna się w Drohiczynie – pierwszej historycznej stolicy Podlasia, a kończy się w miejscowości Granne – gdzie w Nadbużańskim Centrum Turystycznym, przy ognisku i muzyce granej na żywo można zasmakować przysmaków lokalnej kuchni. Można wybrać się na kajak na jeden dzień lub na dwa dni, bo na prośbę uczestników spływ ma też dwudniową odsłonę. W drugim dniu (w niedzielę, 4 sierpnia) kajaki ruszają z Grannego do Nura.



Uczestnicy spływu maja też okazję do zwiedzenia Drohiczyna nie bez powodu nazywanego Historyczną Stolicą Podlasia, często po spływie wracają tu z rodzinami czy znajomymi, by lepiej poznać to niezwykłe miasteczko. Punktem numer jeden do odwiedzenia w Drohiczynie jest Góra Zamkowa z punktem widokowym na szeroka panoramę Bugu, to właśnie z tego miejsca widzowie chętnie obserwują spływ i słynne 500 kajaków na Bugu. Do tematu spływu i wioślarstwa nawiązuje jedyne w Polsce Muzeum Kajakarstwa działające w ramach Nadbużańskiego Centrum Turystyki Kajakowej. Jest tam bogata kolekcja kajaków i jedyny w Polsce symulator pływania kajakiem. Warto zajrzeć też do Centrum Promocji Produktu Lokalnego „Zagubek”, Ośrodka Edukacji Ekologiczne „Puszczyk”, na Wystawę Starych Motocykli z salą poświęconą Rajdowi Katyńskiemu do Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności „SOWA”. Odwiedzenie Drohiczyna to też prawdziwa uczta dla miłośników zabytków i architektury sakralnej. W Drohiczynie – siedzibie Kurii Diecezjalnej, znajduje się Katedra pw. Trójcy Trzenajświętszej – zwiedzać można też podziemia Katedry, Kościół Pofranciszkański (w niepowtarzalną Kaplicą Loretańską), Kościół Panien Benedyktynek. Każdej świątyni towarzyszą zespoły klasztorne. Historię Drohiczyna i diecezji drohiczyńskiej poznać można odwiedzając Muzeum Diecezjalne z największą w Polsce kolekcją pasów kontuszowych. O wielokulturowości tego miejsca świadczy cerkiew św. Mikołaja. W 1999 roku miasto odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II, na szlaku papieskim znajdziemy: Kopiec Pamięci Podlasia, lądowisko, zakrystię gdzie JP2 przygotowywał się do nabożeństwa, mural papieski, a zwieńczeniem tego jest sala papieska we wspomnianym już Muzeum Diecezjalnym.



Spływ „500 kajaków” to promocja aktywnego stylu życia jak i piękna Nadbużańskiego Podlasia. Od pierwszej edycji wydarzenia objęte jest ono patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie i portalu podlasie24. Spływ docenili też słuchacza KRP i internauci korzystający z portalu podlasie24, dają temu wyraz biorąc w spływie ale też swoimi głosami w plebiscycie Top Regionu. To właśnie dzięki głosom słuchaczy i internautów, spływ „500 kajaków” w 2016 roku został uhonorowany została tytułem „Top Regionu 2015” w kategorii „Wydarzenia Sportowe roku 2015” Spływ zauważano i doceniano w wielu plebiscytach. W roku 2016 był nominowany do Podlaskiej Marki Roku. W roku 2013 otrzymał nagrodę Polskiego Związku Kajakowego za największą imprezę kajakową w Polsce, w roku 2019 roku otrzymał tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Województwa Podlaskiego.



Program spływu, wersja 1-dniowa:

Sobota (3 sierpnia 2024)

od 7.00 – rejestracja uczestników na plaży w Drohiczynie. Należy zgłosić się do recepcji w celu otrzymania przydziału do kajaków.
10.00 – instruktaż dla „pierwszaków”
10.50 – ogłoszenia
11.00 – START SPŁYWU
17.00 – 18.00 – przewidywane zakończenie spływu w Grannem:
• ognisko i biesiada przy Centrum Turystycznym w Grannem
• losowanie Kajaka i innych upominków
• podziękowania
• koncert zespołu
• przewóz uczestników do Drohiczyna
(dla chętnych)
24.00 – zakończenie biesiady
• nocleg (dla chętnych) na polu namiotowym przy Centrum Turystycznym w Grannem

Dla osób, które wybiorą 2-dniową wersję spływu:

niedziela, 4 sierpnia

ok 8.30 – śniadanie
ok.10.00 – zbiórka na przystani nad Bugiem i start spływu
Około godz. 14.00 – 15.00 – dopłynięcie do miejscowości Nur- przewóz uczestników do Grannego i do Drohiczyna
„500 kajaków”, spływ na rzece Bug, jednej z ostatnich nieuregulowanych rzek w Polsce, to rekreacyjno-sportowe wydarzenie skierowane do amatorów jak i zawodowych kajakarzy, a przede wszystkim do miłośników dobrej zabawy. Zapisy trwają do ostatniego wolnego kajaka, zapisy poprzez stronę www.500kajakow.pl więcej informacji także w mediach społecznościowych https://www.facebook.com/500kajakow







Tekst: ABol
Foto: ABol / Archiwum
Grafika: Organizatorzy
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.