Sprawdź komin zanim rozpalisz w piecu!
paź 2024
Sezon grzewczy przed nami, a to oznacza, że pora uruchomić ogrzewanie. Jednak zanim to zrobimy, należy ściągnąć do domu kominiarza, który sprawdzi stan komina oraz drożność przewodów i w razie czego je wyczyści. W przeciwnym razie może dojść do pożaru nie tylko nagromadzonej sadzy, ale także całego kominu.
Jak co roku Państwowa Straż Pożarna przypomina o konieczności wykonania przeglądu przewodów kominowych oraz ich ewentualnym wyczyszczeniu. Przed sezonem grzewczym jak również w trakcie niego należy przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego. Kominiarz sprawdza wówczas drożność oraz szczelność komina, a gdy nagromadzona jest sadza, niezwłocznie ją usuwa. Jeżeli natomiast pojawią się pęknięcia przewodu kominowego, należy go naprawić lub zgłosić to kominiarzowi.Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się ze szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy.
W wielu przypadkach udałoby się uniknąć tych pożarów, gdyby właściciele obiektów dbali o kominy odprowadzające produkty spalania z pieców, szczególnie opalanych paliwem stałym. Przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla, potocznie nazywanym czadem. Jest to bezzapachowy, bezbarwny gaz, którego nie da się żaden sposób wyczuć poprzez dotyk, węch czy smak. Gdy pojawia się niepokojące objawy jak ból głowy, senność czy kołatanie serca należy jak najszybciej otworzyć okna, przewietrzyć mieszkanie i wezwać pomoc. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Pomocnym rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być czujki dymu i czadu, które głośnym dźwiękiem zaalarmują mieszkańców, że stężenie tlenku węgla wzrosło do poziomu niebezpiecznego.
0 komentarze