Garwolin

Stary Kębłów: Koło Gospodyń Wiejskich znane jest ze swojej aktywności

Region Wt. 18.10.2022 09:32:11
18
paź 2022

W tym roku członkinie koła złożyły kilka projektów, by pozyskać fundusze na doposażenie świetlicy wiejskiej oraz rozwój swojego koła. W ramach projektu „KGW w Starym Kębłowie - rękodzieło zawsze modne” panie zakupiły maszynę do wykonywania haftów oraz zorganizowały kilka spotkań by nauczyć się obsługi maszyny i móc wykorzystywać hafty na potrzeby koła oraz by uczyć się haftu ręcznego.


Dofinansowanie na zakup maszyny KGW otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego . W ramach innego projektu  „W Kębłowie zabawa przez animację” w konkursie Mazowsze Lokalnie, w ścieżce Inicjatywy oddolne zakupione zostały do świetlicy szachy plenerowe, poduszki animacyjne -zestawy liter i liczb, worki do skakania, lina do przeciągania, chusta animacyjna, spodnie animacyjne, piłki oraz tunele animacyjne. Zakupione rzeczy wykorzystywane będą podczas spotkań integracyjnych w świetlicy wiejskiej oraz przez dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej.

W ramach kontynuacji projektu z ubiegłego roku „W Kębłowie dla dzieci edukacja przez zabawę” oraz projektu sprzed dwóch lat gdy powstała strefa relaksu dla dorosłych – altana, w tym roku ze środków własnych wykonane zostały ławki pod altanę oraz zbudowano piaskownicę. - Podczas podsumowania  projekt „KGW Stary Kębłów- integruje na ludowo” panie zaprezentowały swoje stroje ludowe. Wspólnie ze starszymi mieszkańcami Kębłowa wspominały i śpiewały dawne piosenki ze swojego regionu. Stroje dofinansowane zostały z programu Mazowsze Lokalnie.

Poza tym Koło Gospodyń z Kębłowa uczestniczyło w  Festiwalu Etnograficznym  w Miętnem gdzie ich koszyczki serowych smaków otrzymały wyróżnienie,  uczestniczyły w IV Mazowieckim Kongresie Kół Gospodyń Wiejskich w Górznie, brały udział w festiwalu KGW Polska od Kuchni w Płońsku. W  Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” reprezentantki koła uczestniczyły w warsztatach rękodzielniczych. Pod okiem kurpiowskiej mistrzyni rękodzieła uczyły się wykonywać kwiaty z bibuły oraz tradycyjne oklejanki z Kurpi Białych.  Koło Gospodyń Wiejskich ze Starego Kębłowa w tym roku, z własnoręcznie wykonanym wieńcem, reprezentowało Gminę Żelechów na Dożynkach Powiatowych w Podłężu - poinformowała prezes koła Agnieszka Sztelmach.inf. pras.
WJ/Garwolin/Js

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.