Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie?
lis 2024
Sztuczna inteligencja znajduje coraz szersze zastosowanie, wykorzystywana jest w nauce, medycynie, a także w sztuce. Zdaniem dr Sebastiana Kochańca z Książnicy Podlaskiej w Białymstoku, sztucznej inteligencji nie należy traktować jak zagrożenia dla twórczości ale jak narzędzie, którym możemy się posłużyć.
- Drogą do literatury może być film czy gra komputerowa. Współcześnie jest normą, że produkty takie powstają równolegle z książkami i dla wielu osób mogą być zachętą do sięgania po książki.Jak zaznacza rozmówca, sztuczna inteligencja ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jak każde narzędzie musi być ona wykorzystywana w sposób właściwy, to człowiek decyduje o tym jak wykorzystywane jest to narzędzie i jakie zadania jej zleca.
Wykorzystanie gier i sztucznej inteligencji w animacji czytelnictwa było tematem szkolenia bibliotekarzy z powiatu siemiatyckiego, które odbyło się w Siemiatyczach dzięki współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej i Książnicy Podlaskiej.
O wykorzystaniu gier, filmów i sztucznej inteligencji w animacji czytelnictwa z dr Sebastianem Kochańcem z Książnicy Podlaskiej w Białymstoku rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. W rozmowie o przyszłości literatury i nowoczesnych metodach promocji pojawią się pytania, jak sztuczna inteligencja może wspierać rozwój kultury czytelniczej, angażować różne grupy społeczne i kształtować nowe nawyki czytelnicze w erze cyfrowej?
https://archiwum.radiopodlasie.pl/NEW/2024/11/14/o-wykorzystaniu-gier-filmow-i-sztucznej-inteligencji-w-animacji-czytelnictwa-rozmowa-z-dr-sebastianem-kochancem/
0 komentarze