Terytorialsi przysięgali w Lublinie

Region Niedz. 03.12.2023 11:00:04
03
gru 2023

W sobotę, 2 grudnia w koszarach na Majdanku w Lublinie przysięgę wojskową złożyło 137 nowych żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To siódma i zarazem ostatnia w tym roku przysięga żołnierzy terytorialnej służby wojskowej na Lubelszczyźnie.

Przysięga wojskowa to jedna z najważniejszych chwil w życiu każdego żołnierza. To akt ślubowania będący wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i całego narodu. W minioną sobotę w Lublinie takie zobowiązanie podjęło 137 żołnierzy-ochotników z województwa lubelskiego. W obecności swoich dowódców oraz najbliższych złożyli przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wcześniej, przez szesnaście dni szkolili się w Dęblinie pod okiem instruktorów z kompanii szkolnej z podstaw wojskowości. Na zakończenie wszyscy przystąpili do pętli taktycznej - sprawdzianu zdobytych umiejętności. Szkolenie podstawowe to początek kolejnych wymagających etapów służby. W ciągu trzech lat żołnierze przejdą szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające pododdziały, by następnie osiągnąć status „combat ready”, czyli pełną gotowość bojową.

Po przysiędze nowi terytorialsi rozpoczną służbę w rejonie swojego zamieszkania, zasilając bataliony lekkiej piechoty - w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu. Średnia wieku ochotników wynosi 31 lat, a 37% to kobiety. Wśród nich są osoby wykonujące różne zawody, m.in.: pielęgniarka, ratownik medyczny, magazynier, ślusarz, ochroniarz, laborant, mechanik, pracownik sądu, kucharz, listonosz, opiekun osób starszych, informatyk.

Kolejne szkolenie podstawowe dla osób, które nigdy nie były w wojsku odbędzie się w terminie 26.01-10.02.2024 r., w ramach projektu „Ferie z WOT”. Z kolei dla żołnierzy rezerwy planujących wstąpić w szeregi 2 LBOT przygotowane będzie 8-dniowe szkolenie wyrównawcze w terminie 26.01-02.02.2024. Wnioski o powołanie do służby należy złożyć w najbliższym Wojskowym Centrum Rekrutacji lub zgłosić się do rekrutera brygadowego – kontakty dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/. Więcej informacji na temat rekrutacji znajduje się na stronie https://terytorialsi.wp.mil.pl/ , można również dzwonić na bezpłatną Linię Wsparcia Rekrutacji: 800 696 077.

***
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty - w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu. Brygada obecnie liczy ponad 3200 żołnierzy. Jej dowódcą jest płk Zbigniew Krzyszczuk. Lubelscy terytorialsi aktywnie wspierają lokalną społeczność realizując szereg zadań, m.in. w ramach zarządzania kryzysowego. Od 3 września 2021 roku nieprzerwanie chronią polsko-białoruskiej granicy.kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.