Siemiatycze

To był czas wyjątkowej zadumy nad historią naszego narodu. Ks. Antoni Więch o Rajdzie Pamięci Gen. Andersa

Region Wt. 11.06.2024 19:01:53
11
cze 2024

Ks. Antoni Więch na co dzień pełni posługę ojca duchownego Lwowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Ostatnie tygodnie kapłan spędził na Rajdzie Pamięci Generała Andersa. Razem z motocyklistami w trasie była młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Młodzi jechali busem a kierowcą tej wyprawy był ks. Antoni Więch.

- Był to czas wyjątkowej zadumy nad historią naszego narodu, gdy jadąc przez Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan uczestnicy rajdu docierali do miejsc którymi wędrowała Armia Generała Andersa - mówi kapłan. - Odwiedzaliśmy np. cmentarz położony przy torach kolejowych, prawdopodobnie właśnie tam wyrzucano ciała Polaków jeśli oni podróżowali pociągiem. W ten sposób przy tych torach powstał polski cmentarz. Te sytuacje pomagały nam wczuwać się w historię sprzed 82 lat, gdy podążała tędy Armia Gen. Andersa. Także nocując pod namiotami w tamtych miejscach widzieliśmy w jakim klimacie oni żyli – w dzień upały, bardzo chłodne noce, skrajne temperatury. To wszystko pomagało nam wracać do wydarzeń sprzed lat - dodaje.

Po powrocie do kraju z ks. Antonim Więchem rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.Drugi Motocyklowy Rajd Pamięci Generała Andersa został zorganizowany przez Fundację Rajd Katyński i Stowarzyszenie Kocham Polskę. Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl po raz drugi objęły Rajd Pamięci Generała Andersa Patronatem medialnym.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.