Policja

Tragiczny finał jazdy na quadzie w Łosicach. W wyniku poniesionych obrażeń zmarł 50-letni kierowca pojazdu

Region Sob. 22.06.2024 20:37:55
22
cze 2024

Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności i przyczyny tragicznego wypadku, do którego doszło w Łosicach na ul. Artych. W wyniku poniesionych obrażeń zmarł 50-letni kierowca quada.

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w piątek, 21 czerwca , około godz. 13:40 w Łosicach na drodze gruntowej poza terenem zabudowanym ok 300 m od ul, Wiejskiej, w którym udział brał kierujący quadem.

Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący czterokołowcem , jadąc drogą gruntową poza terem zabudowanym, z nieustalonej obecnie przyczyny stracił panowanie nad kierowanym pojazdem w wyniku czego doszło do jego wywrócenia. Jak ustalono, mężczyzna poruszał się sam, nie posiadał uprawnień do kierowania. Kiedy służby dotarły na miejsce kierujący już nie żył.

Czynności procesowe z udziałem prokuratora oraz grupy dochodzeniowo-śledczej trwały kilka godzin. Mundurowi ustalają wszystkie okoliczności zdarzenia, które doprowadziły do tak tragicznego w skutkach wypadku.

Policja apeluje do wszystkich użytkowników dróg o ostrożność i rozwagę:

Przypominamy, że quady to czterokołowe pojazdy, które najczęściej wykorzystywane są do jazdy sportowej, rekreacyjnej czy też przeprawowej. Ze względu na ich konstrukcję to jest niewielki rozstaw kół, stosunkowo niewielką masę, a przy tym osiągane znaczne prędkości należy pamiętać, że łatwo może dojść do wywrócenia pojazdu. Dlatego też należy zachować rozwagę i nie zapominać o stosowaniu przepisów ruchu drogowego.

Ustawodawca, w zależności od masy własnej pojazdu, podzielił je na czterokołowce i czterokołowce lekkie:
czterokołowiec przeznaczony jest do przewozu osób lub ładunków, a jego masa własna nie przekracza w przypadku przewozu: rzeczy 550 kilogramów, a osób 400 kilogramów. Czterokołowcem może poruszać się osoba, która ukończyła 16 lat i posiada uprawnienie w zakresie kategorii B1 lub B. Kategorie C, D, T nie uprawniają do prowadzenia czterokołowca, z wyjątkiem czterokołowca lekkiego.
czterokołowiec lekki to pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kilogramów, a konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Czterokołowcem lekkim może kierować osoba, która ma ukończone 14 lat i uzyskała prawo jazdy kategorii AM. Może prowadzić go również osoba, która posiada uprawnienie kat. A1, A2, A, B1, B,C1, C, D1, D, T.

Należy pamiętać o tym, że:
zarejestrowane i ubezpieczone czterokołowce i czterokołowce lekkie mogą jeździć po drogach publicznych, w strefach ruchu i zamieszkania, ale nie mogą poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach;
kierujący czterokołowcem oraz osoba przewożona są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Przepisu tego nie stosuje się do czterokołowców fabrycznie wyposażonych w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa;
przewożąc dziecko w wieku do 7 lat czterokołowcem, kierujący nie można przekraczać 40 km/h, co ważne w strefie zamieszkania prędkość dopuszczalna pojazdu i zespołu pojazdów wynosi 20 km/h.

Poza spełnieniem niezbędnych wymagań należy kierować się również zdrowym rozsądkiem!

Apelujemy również do rodziców i opiekunów, by zadbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szczególnie podczas poruszania się tego rodzaju pojazdami.źródło: KPP Łosice
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.