Transport kolejowy w woj. podlaskim
lis 2024
Wieloletni partner kolejowy samorządu województwa podlaskiego - Polregio S.A., wygrał przetarg na przewozy pasażerskie w Podlaskiem na lata 2026 – 2030. Umowę opiewającą na blisko 400 mln zł podpisano w czwartek, 21 listopada, a szczegóły kontraktu przedstawili: marszałek Łukasz Prokorym, wicemarszałek Marek Malinowski i członek zarządu Jacek Piorunek. W spotkaniu uczestniczył również prezes zarządu Polregio S.A. Krzysztof Pietrzykowski.
Podpisana w czwartek umowa gwarantuje regularne połączenia na trasach:• Białystok-Kuźnica Białostocka
• Białystok-Suwałki
• Białystok-Ełk
• Białystok-Czeremcha
• Białystok-Hajnówka
• Hajnówka-Siedlce
• Białystok-Ostrołęka
• Białystok-Waliły
Województwo współpracuje z Polregio S.A. od początku organizowania przez samorząd transportu kolejowego.
–Podpisujemy umowę ze sprawdzonym partnerem. To daje nam pewność, że dobrze zabezpieczamy naszych mieszkańców pod kątem przewozów – mówi Łukasz Prokorym. – W ramach umowy będzie wykonanych około 12,5 mln pociągokilometrów za kwotę bliską 400 mln zł. Będą to trasy przede wszystkim po województwie podlaskim, ale nie tylko. Wspólnie ze spółką będziemy robili wszystko, aby jakość tych przewozów była jak najwyższa, żeby naszym mieszkańcom podróżowało się jak najlepiej – podkreślał marszałek.
Z kontynuacji współpracy cieszy się prezes Polregio Krzysztof Pietrzykowski. Jak zaznaczył, misją spółki, na której czele stoi, jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu.
– Dzisiejsze podpisanie umowy cieszy tym bardziej, że był to pierwszy w Polsce przetarg przygotowany zgodnie z zasadami IV Pakietu kolejowego, czyli na w pełni konkurencyjnych zasadach – powiedział Krzysztof Pietrzykowski. – Liczba naszych pasażerów ciągle rośnie, również na Podlasiu. Już w październiku tego roku w tym województwie z naszych usług skorzystało niemal tyle samo osób, ile w całym 2023 r. Na koniec tego roku ten wynik będzie więc jeszcze lepszy. Najważniejsze jest, by mieszkańcy mogli dotrzeć szybko, tanio i na czas do szkoły, pracy czy do lekarza. Pasażer jest w centrum naszej uwagi.
W ramach umowy realizowane będą pasażerskie przewozy kolejowe na dziewięciu trasach. Większość z nich znajduje się na terenie Podlaskiego, ale są też trasy wiodące do województwa warmińsko-mazurskiego czy mazowieckiego.
– Przekazanych w dzierżawę Polregio zostanie 17 pojazdów szynowych będących własnością województwa: 11 spalinowych i 6 elektrycznych zespołów trakcyjnych – informował Marek Malinowski, który w zarządzie odpowiada m.in. Za transport.
***
Z perspektywy mieszkańców Siemiatycz warto po raz kolejny przypomnieć, że chociaż kilka km od miasta przebiega linia kolejowa Hajnówka / Czeremcha - Siedlce, to miasto Siemiatycze nie ma połączeń autobusowych z dworcem kolejowym „Siemiatycze Stacja”. Lokalne samorządy z mniejszą bądź większą intensywnością podejmują ten temat, jednak linii autobusowych do tej pory nie uruchomiono.
Źródło: www.podlaskie.eu;
Foto: Kamil Timoszuk / UMWP
0 komentarze