Siemiatycze

Tydzień Podlaski na Expo 2020 w Dubaju

Region Pt. 22.10.2021 12:26:02
22
paź 2021

W Pawilonie Polski, w ramach ekspozycji Xylopolis. Miasto zasilane naturą, prezentowane są osiągnięcia naukowców, artystów i wynalazców z regionu. Samorząd województwa podczas Wystawy Światowej reprezentują m.in.: marszałek Artur Kosicki oraz przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski.

Tydzień Podlaski na Expo 2020 w Dubaju to prezentacja tego, co w województwie podlaskim najciekawsze i najlepsze. Poza ekspozycją w Pawilonie Polski, Województwo Podlaskie wraz z partnerami przygotowało szereg wydarzeń towarzyszących. Były to m.in. koncert chopinowski, Komedia Zasilana Naturą w wykonaniu Fair Play Crew oraz interdyscyplinarny pokaz Adama Zdanowicza Koła Zasilane Naturą, z wykorzystaniem nagrodzonych i najbardziej zjawiskowych pojazdów z jego pracowni.

Delegacja z Podlaskiego miała też okazję odwiedzić pawilon gospodarzy – czterokondygnacyjną budowlę o powierzchni 15 tys. m2, przypominającą sokoła w locie. Tu, w towarzystwie komisarza protokołu Expo, delegacja obejrzała wystawę przedstawiającą przeszłość i teraźniejszość tego kraju.

– Dziękuję za zaproszenie do obejrzenia prezentacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wspaniale gościć u gospodarzy Expo i móc nawiązać z Państwem kontakty – mówił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Na zakończenie tego spotkania marszałek zaprosił Emiratczyków do Pawilonu Polski, którego sercem jest podlaska ekspozycja czasowa Xylopolis. Miasto zasilane naturą.
W kolejnym dniu Expo w Pawilonie Polski odbyło się seminarium biznesowe „Podlaskie. Naturalna droga rozwoju.”, w którym uczestniczyło kilkudziesięciu przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji biznesowych, a także potencjalnych partnerów zagranicznych. W spotkaniu uczestniczył marszałek Artur Kosicki, który zachęcał do nawiązania kontaktów gospodarczych z podlaskimi firmami.

– Przede wszystkim chciałbym podziękować gościom z różnych części świata, którzy przybyli do Pawilonu Polski, aby nawiązać bezpośrednie kontakty z podlaskimi przedsiębiorcami – mówił Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Pandemia mocno ograniczyła spotkania, ale seminarium pokazuje, że powoli zaczynamy wracać do normalności. Biznes międzynarodowy wreszcie może spotkać się i to w jednym z najciekawszych miejsc naszego globu.

Marszałek dodał, że dziś mamy szansę, by znacznie poszerzyć pole międzynarodowej współpracy gospodarczej.

Swoją działalność partnerom ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Libanu, Iraku, Iranu i Etiopii zaprezentowały m.in. TenderHut, Mlekovita, Edpol, Pronar, Klaster Obróbki Metali, a nawet rodzinna Mydlarnia Cztery Szpaki.

Robert Strzelecki, prezes TenderHut SA – jednej z najszybciej rozwijającej się firm z branży IT w Polsce podkreślił, że spółka ma już dziewięć biur w kraju i zatrudnia ponad 500 specjalistów.

– Jesteśmy skupieni na rynkach Europy Wschodniej, północnej, ale też USA, Chinach i Bliskim Wschodzie – mówił Strzelecki.

Podczas spotkania nie zabrakło prezentacji największych i najbardziej znanych firm z województwa podlaskiego – Mlekovity czy Edpolu.

Przedstawiciele firmy Pronar – Radosław Bielecki, dyrektor handlowy i Michał Korch, specjalista ds. handlu, poruszyli tematy związane z innowacjami technologicznymi w dziedzinie produkcji maszyn recyklingowych, kół tarczowych oraz maszyn rolniczych. To dziedziny, w których Pronar jest nie tylko krajowym liderem, ale również marką rozpoznawalną na rynku globalnym.

Wśród podlaskich największych przedsiębiorstw znalazł się też suwalski Malow. Roman Kaleta, prezes zarządu tej spółki, opowiedział m.in. o produkcji mebli metalowych dla branży medycznej, w tym wyrobów anty-COVID, takich jak np. stojaki do dezynfekcji rąk.

– Nasza firma robi naturalne kosmetyki, pakowane w duchu Zero Waste – mówił z kolei Grzegorz Sienkiewicz, dyrektor zarządzający Mydlarnią Cztery Szpaki – rodzinnej firmy, która powstała w Białymstoku. Obecnie firma zatrudnia już 50 osób i wchodzi ze swoimi produktami do nowych sklepów.

Dlaczego warto spotkać się w Dubaju?

– Tak jak województwo podlaskie jest centrum Europy, tak Dubaj jest centrum dla krajów Europy, Bliskiego Wschodu Azji i Afryki. To centrum międzynarodowego handlu, wyjątkowo przyjazne biznesowi – mówili w czasie swojej prezentacji Paul Boots i Sapna Sharma z Dubai Global Connect – projektu Investment Corporation of Dubai, potężnego funduszu majątkowego, na którego czele stoi książę Hamdan bin Mohammed Al Maktoum.

Dubai Global Connect jest jeszcze w fazie budowy, ale będzie to ważny hub łączący kontrahentów z Europy, Bliskiego Wschodu, Indii i Afryki Wschodniej. Skupia się na trzech obszarach handlu: żywność, moda i wyposażenie wnętrz (głównie meble). Projekt ma ułatwić firmom ekspansję na nowe rynki zbytu, zwłaszcza pozaeuropejskie.
Po części seminaryjnej był czas na bezpośrednie spotkania biznesowe i nawiązywanie kontaktów handlowych. W spotkaniu z przedsiębiorcami samorząd województwa reprezentowali też przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski i członek zarządu Wiesława Burnos.

Opinie przedsiębiorców: Dlaczego warto brać udział w takich wydarzeniach, jak seminarium gospodarcze w Dubaju?

Roman Kaleta (Malow):

– Jest to przedsięwzięcie, które wpisuje się w naszą strategię bycia największą firmą w Europie, a co za tym idzie - największa firma musi mieć bardzo duże obroty i Europa staje się dla nas trochę za mała. Poszukujemy rynków poza nią, m.in. w tej części Azji. Dubaj wydaje się być miejscem rozwojowym. My, jako fabryka mebli metalowych, nie nastawiamy się, żeby gdzieś tu wybudować magazyn i przechowywać meble, bo to byłoby zbyt drogie. Nas interesują projekty, np. wyposażenie szpitala czy szkoły. I tu widzimy szansę na nawiązanie współpracy. Zaprezentowaliśmy się wśród gości seminarium, pokazaliśmy co i jak robimy, że jesteśmy firmą nowoczesną i nastawioną na rozwój.

Tomasz Kozłowski (Podlaski Klaster Budowlany):

– Przede wszystkim kontakty biznesowe, które są chyba najważniejsze w życiu gospodarczym każdego przedsiębiorcy. Ale dają też możliwość prezentacji i pokazania nowych produktów, które wchodzą na rynek, produktów, które są sprzedawalne i które są naprawdę na bardzo wysokim poziomie.

Grzegorz Sienkiewicz (Mydlarnia Cztery Szpaki):

– Ten wyjazd daje nam całą masę możliwości. Z jednej strony skonfrontowanie się z rynkiem międzynarodowym na Bliskim Wschodzie, z drugiej możliwość poznania naszych przedsiębiorców i lokalnych władz po to, by móc zaistnieć w świadomości tych osób, które tak naprawdę odpowiadają za promocję i rozwój naszego regionu na arenie międzynarodowej. My, jako firma, jesteśmy wciąż zbyt małą firmą, by uczestniczyć w międzynarodowych targach, a takie misje i możliwość udziału w takich wydarzeniach dają nam szansę na to, żeby móc zaistnieć z naszą ofertą wśród wszystkich odwiedzających, zwłaszcza nasz Pawilon Polski w Dubaju.



Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Piotr Januszewicz / UMWP

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.