Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
lut 2021
Dziś, 22 lutego rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. To coroczna akcja organizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuraturę Krajową. W pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem włączają się również placówki z Łukowa.
Akcja będzie trwała od 22 do 28 lutego. Każda osoba zainteresowana będzie mogła w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych czy organizacji pozarządowych w całym kraju. W organizację akcji, oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej, włączają się również asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi i policjanci.Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem to akcja, której celem jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Wiąże się z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Podjęte działania mają skutkować uzyskaniem przez potrzebujących skutecznej pomocy.
Dokładne informacje o miejscu i godzinach dyżurów osób, które udzielać będą w tym czasie wsparcia pokrzywdzonym, są dostępne za pośrednictwem stron internetowych instytucji biorących udział w akcji. Pomoc można uzyskać m.in. w Lokalnym Punkcie Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, który mieści się w budynku poklasztornym przy ul Wyszyńskiego 45. Całodobowy numer telefonu, pod który można dzwonić to 504 806 438.
Listę placówek, gdzie można uzyskać pomoc znajdziecie Państwo m.in. tutaj:
https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
Informacja i zdjęcie: KPP Łuków
AKup/DW
0 komentarze