Region

Uroczyste obchody 193. rocznicy Bitwy pod Iganiami

Siedlce Sob. 13.04.2024 16:07:05
13
kwi 2024

W sobotę, 13 kwietnia w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu, Mszą św. w intencji Ojczyzny rozpoczęły się uroczystości poświęcone 193. rocznicy zwycięskiej Bitwy pod Iganiami. Po liturgii uczestnicy udali się na plac przed pomnikiem, gdzie odśpiewano hymn narodowy i wciągnięto flagę na maszt.

Po okolicznościowych przemówieniach, poświęconych pamięci bohaterów walk powstańczych, młodzież szkolna zaprezentowała pieśni patriotyczne. Na zakończenie uroczystości wszystkie przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.

Po części oficjalnej, gospodarze przyjęli uczestników uroczystości żołnierską grochówką. Przygotowano także książkę opisującą trzy miejscowości Gminy Siedlce: Iganie, Opole i Ostórwek. Autorem publikacji zatytułowanej „Miejsca, które łączą” jest Stefan Todorski.

10 kwietnia 1831 roku pod Iganiami wojska polskie pod dowództwem gen. Ignacego Prądzyńskiego stoczyły bój z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez gen. Grigorija Rosena. Pomimo przewagi liczebnej Rosjan, bitwa skończyła się zwycięstwem Polaków. Za jej przełomowy moment określa się kontratak 5. pułku polskiej piechoty na tyły rozciągniętej kolumny rosyjskiej. Manewr ten rozbił oddziały Rosjan i odciął je od mostu na Muchawce. Straty Rosjan szacowane są na ok. 4,5 tys. osób (zabici, ranni i jeńcy).  Po stronie polskiej zginęło ok. 400- 500 żołnierzy. Bitwa określana jest jako taktyczny sukces strony polskiej, który stał się zwieńczeniem polskiej ofensywy wiosennej.Fot. MJa/Piotr Grabowski
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.