Patronat medialny

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamięci aresztowanych 23 marca 1941 r. w Gminie Ostrów Lubelski

Region Sob. 23.03.2024 09:46:59
23
mar 2024

Kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele władz samorządowych i instytucji, duchowni, poczty sztandarowe, społeczność miejscowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II oraz mieszkańcy wzięli udział w uroczystościach upamiętniających aresztowanie przez okupanta niemieckiego mieszkańców gminy Ostrów Lubelski. Wydarzenie odbyło się w piątek, 22 marca i rozpoczęło się Mszą świętą o godz. 10.00 w kościele parafialnym w Ostrowie Lubelskim.

Aresztowanie w 1941 roku mieszkańców gminy Ostrów Lubelski odbiło się dość szerokim echem wśród lokalnej społeczności. Niemcy zatrzymali wówczas osoby, które odgrywały znaczącą rolę w środowisku lokalnym: nauczycieli, księży, pracowników magistratu i poczty, jak również dowództwo Związku Walki Zbrojnej, do którego wstępowała najczęściej młodzież inteligencka. Były to więc osoby, które liderowały w swoim otoczeniu. Tylko nieliczni z nich przeżyli niemieckie obozy zagłady i wrócili do swoich domów.

O to, aby pamięć o nich trwała zadbali Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Burmistrz Ostrowa Lubelskiego przygotowując imienną tablicę upamiętniającą ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych, która została zatwierdzona na budynku Urzędu Miasta. Poświęcenia jej dokonał ks. kanonik Jerzy Grochowski, proboszcz parafii Uścimów.

Wydarzenie uświetnił występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie Lubelskim.Zdj. Urząd Miasta Ostrów Lubelski
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.