W holu garwolińskiego starostwa wybrzmiał „Kordian”
wrz 2024
Miłośnicy literatury spotkali się we wtorek, 10 września w holu głównym Starostwa Powiatowego w Garwolinie, by wspólnie czytać „Kordiana” Juliusza Słowackiego, dramat narodowy traktujący m.in. o tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Opowiada on o walce Polaków z caratem, choć przy odrobinie refleksji podjęty w dramacie temat może wpisywać się także w obecne czasy.
Juliusz Słowacki ukazał w „Kordianie” obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza.W epokowej scenerii, interpretacje wybranych fragmentów "Kordiana" zaprezentowali przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem, Zespołu Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie, Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, Zespołu Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Garwolinie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Miętnem, Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem, Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. To inicjatywa mająca na celu przybliżenie bogactwa literatury polskiej, pokazanie jak ważna jest dbałość o polszczyznę i jak kanony polskiej literatury wzmacniają i jednoczą Polaków.
Garwolińskie, wspólne czytanie „Kordiana” zorganizowane i koordynowane było przez Zespół Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte we współpracy ze starostwem.
6 komentarze
Czy to znaczy ,że wydział komunikacji zawiesił na ten czas załatwianie interesantów
Brawo dla młodzieży. Natomiast bez potrzeby znów wykorzystali okazję do lansu powiatowcy i poseł. Wstyd, nawet i tu odbierają możliwość pełnego zaprezentowania się przez młodzież.
Kroi się szersza koalicja powiatowa. Poezja łączy.
Zdjęcie główne super i jakie wymowne.
Masz rację. Oby już pan wice nie mógł głowy nosić wysoko, jak jeszcze przed laty. Panie Sebastianie zastąp go jak najszybciej.
A Pan Poseł się tylko uśmiecha.