Siemiatycze

W Mielniku po raz 15. odbędzie się Festiwal Korowaja Mielnickiego

Region Wt. 09.05.2023 10:06:50
09
maj 2023

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku zaprasza w sobotę, 13 maja na 15. Festiwal Korowaja Mielnickiego. Impreza rozpocznie się o godzinie 16:00.

Korowaj to tradycyjne, obrzędowe (weselne) pieczywo; rodzaj kołacza lub ciasta drożdżowego. Jego cechą charakterystyczną są bogate zdobienia z ciasta, w postaci kłosów zbóż, ptaków, kwiatów, które Parze Młodej miały przynieść szczęście i powodzenie. Tradycja wypieku korowaja spotykana była na Ukrainie, Białorusi, w Serbii, Bułgarii oraz w Polsce – głównie na Suwalszczyźnie, Lubelszczyźnie, Podlasiu i okolicach Mazowsza.

Aby podtrzymać dawną kulturę kulinarną, tradycję i umiejętności wypieku korowaja, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku od lat organizuje Festiwal, którego formuła opiera się na konkursie, w którym uczestniczyć mogą korowajnice (kobiety wypiekające korowaj) z całego kraju. Festiwalowi towarzyszą występy zespołów śpiewaczych oraz obrzędowych.

15. Festiwal Korowaja Mielnickiego odbędzie się w sobotę, 13 maja o godz. 16.00 GOKSiR w Mielniku przy ul. Zaszkolnej 1.

W programie obrzęd korowaja weselnego w wykonaniu zespołu Hiłoczka z Czeremchy przy współpracy Zespołu śpiewaczego ze Wsi Czeremcha oraz występy zespołów z terenu gminy Mielnik:
- Zespół Mielniczanie z Mielnika
- Zespół Nowina z Moszczony Królewskiej
- Zespół Krynica z Radziwiłłówki
- Zespół Wrzosy z Wilanowa.

Następnie ogłoszone zostaną wyniki konkursu kulinarnego „Korowaj Mielnicki 2023”. Później odbędzie się degustacja konkursowych wypieków.

Wydarzeniu patronują Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl

Źródło: GOKSiR Mielnik
Foto: GOKSiR Mielnik / Archiwum
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.