W Radzyniu będą promować kampanię antysmogową „Cztery oddechy dla Lubelszczyzny”
lut 2021
Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Lublina i członkowie radzyńskiego samorządu oraz przedstawiciele lokalnej społeczności zapraszają na konferencję kampanii „Cztery oddechy dla Lubelszczyzny” promującej cztery postulaty, które – zdaniem antysmogowych aktywistów i samorządowców – powinny zostać ujęte w przygotowywanej przez Sejmik uchwale antysmogowej dla województwa lubelskiego. Spotkanie odbędzie się w środę, 10 lutego na Placu Potockiego przed budynkiem Starostwa w Radzyniu Podlaskim o godzinie 14:00.
Wkrótce Sejmik Województwa Lubelskiego będzie głosował nad uchwałą antysmogową określającą jakiej jakości węgla można używać i kiedy muszą być zlikwidowane najbardziej emisyjne „kopciuchy”. Zdaniem inicjatorów kampanii projekt przygotowany przez Urząd Marszałkowski nie uwzględnia działań, bez których nie poprawimy stanu powietrza w naszych miastach przez następne 15 lat.CZTERY ODDECHY – nasze postulaty:
1) Regionalne normy dla węgla
2) wymiana pozaklasowych pieców za 6 lat
3) likwidacja palenisk węglowych w budynkach z dostępem do sieci cieplnej za 5 lat
4) rezygnacja z rekreacyjnych kominków w dni smogowe
Mieszkańcy i mieszkanki Radzynia Podlaskiego, którzy zechcą wesprzeć te postulaty, w trakcie akcji w środę (g.14.15-14.30) będą mogli zrobić sobie zdjęcie lub nagrać krótką wypowiedź wideo. Organizatorzy zachęcają także do publikowania w mediach społecznościowych wyrazów poparcia dla „czterech oddechów” oznaczonych hasztagiem #lubelskiebezsmogu.
DLACZEGO POTRZEBUJEMY „4 ODDECHÓW”?
- Normy rakotwórczego benzopirenu są co roku przekraczane we wszystkich miastach Lubelszczyzny. Czas na konkretne decyzje!
- Co roku ok. tysiąca osób w województwie przedwcześnie umiera z powodu zapylenia.
zaproponowany przez Urząd Marszałkowski kształt uchwały nie zapewni wystarczającej poprawy
„CZWÓRKA DLA POWIETRZA” - SZCZEGÓŁOWE POSTULATY:
ODDECH 1: Normy dla pieców i innych „miejscowych ogrzewaczy”
(kozy, kominki, kuchnie): wycofanie z użytku na terenie miast od 2027 roku urządzeń nie spełniających norm emisyjnych „ekoprojektu”.. Obecnie do uchwały wpisano nakaz likwidacji w 2024 pozaklasowych kotłów centralnego ogrzewania, ale to poprawi sytuację tylko w dzielnicach domków jednorodzinnych. Bez norm dla pieców (m.in. w kamienicach) centra miast będą wciąż zakopcone.
ODDECH 2: Regionalne normy jakości dla węgla:
wartość opałowa min 23 MJ/kg, popiół maks. 10%, wilgotność maks. 15%, siarka maks. 0,8%, podziarno maks. 15% Podobne normy obowiązują w większości województw, ale u nas mają obowiązywać tylko normy z rządowego Rozporządzenia, które dopuszczają bardzo, bardzo emisyjny węgiel, co uczyni z Lubelszczyzny węglowy śmietnik Polski.
ODDECH 3: nie kopcić tam, gdzie nie trzeba
czyli zakaz użytkowania pieców i kotłów na węgiel w budynkach z dostępem do sieci CO lub gazowej (za wyjątkiem kominków rekreacyjnych) od 2026 roku.
ODDECH 4: nie kopcić rekreacyjnie w dni smogowe
Zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach w dni, dla których ogłoszono przekroczenie poziomu informowania lub poziomu alarmowego pyłu PM 10. „Rekreacyjne” użytkowanie oznacza instalacje w lokalach wyposażonych w inne źródła ciepła.
Kontakt:
Krzysztof Gorczyca, Towarzystwo dla Natury i Człowieka
kontakt: krzysztof.gorczyca@ekolublin.pl tel. 604432002
Jakub Jakubowski, Radzyń Podlaski, tel. 606618341
Więcej: https://www.facebook.com/events/518402359125283
0 komentarze