Ryki

W Starym Zadybiu odbyły się dożynki gminy Kłoczew

Region Śr. 21.08.2024 16:14:40
21
sie 2024

W niedzielę, 18 sierpnia na boisku w Starym Zadybiu odbyły się dożynki gminy Kłoczew. Mieszkańcy gminy zgromadzili się, aby podziękować za tegoroczne plony oraz świętować zakończenie żniw.

Tradycyjnie święto planów rozpoczęło się mszą świętą dziękczynną pod przewodnictwem proboszcza parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie ks. dr. Piotra Paćkowskiego, zaś kazanie tego dnia wygłosił ks. prałat Eugeniusz Filipiuk, proboszcz Parafii Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Żelechowie. Eucharystii towarzyszyła oprawa muzyczna przygotowana przez orkiestrę OSP Garwolin w towarzystwie solisty Tadeusza Talarka – finalisty programu The Voice Senior. W trakcie mszy poświęcono wieńce dożynkowe przygotowane przez rolników z gminy Kłoczew.

Po eucharystii głos zabrał gospodarz dożynek wójt Zenon Stefanowski oraz zaproszeni goście, w tym Wicestarosta Rycki Monika Kośmińska oraz Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Łysoń. Odczytano również list od Wojewody Lubelskiego Krzysztofa Komorskiego.

Tradycją każdych dożynek jest przekazanie chleba, w tym roku temu obrzędowi towarzyszył śpiew zespołu śpiewaczego „Kawęczyn”. Na ręce wójta chleb złożyli Beata i Zbigniew Kwasowie – starostowie dożynek, pochodzący ze Starego Zadybia.

Po rozdaniu chleba wśród uczestników, na dożynkowej scenie pojawiły się lokalne zespoły ludowe. Wystąpili „Czerniczanki z Kapelą”, zespół „Kawęczyn” oraz członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Tradycji i Rozwoju Gminy Kłoczew „Kłoczewiacy”. Uczestnicy, poza wysłuchaniem tradycyjnych ludowych pieśni, mogli „zawiesić oko” na tańcu, a to za sprawą Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Nie lada gratką był występ młodej i utalentowanej Izabeli Woźniak z Kłoczewa, zwyciężczyni II Festiwalu Piosenki Religijnej w Rykach oraz zdobywczyni wyróżnienia na XII Festiwalu Dziecięcej Piosenki Ludowej „Gaik” w Dęblinie.

Podczas trwania dożynek, zgodnie ze zwyczajem odbyły się konkursy dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. W tym roku chętni mogli wziąć udział w konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec” oraz „Najciekawiej Przygotowane Stoisko Ozdobione Wyrobami Ze Słomy”. W wyniku prac Komisji Konkursowej wyłoniono:

W konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec”:

Miejsce I: KGW w Nowym Zadybiu Kgw Nowe Zadybie
Miejsce II: KGW w Kłoczewie Kgw Kłoczew
Miejsce III : KGW w Starym Zadybiu
W konkursie na „Najciekawiej Przygotowane Stoisko Ozdobione Wyrobami Ze Słomy”:
Miejsce I : KGW w Nowym Zadybiu Kgw Nowe Zadybie
Miejsce II : Stowarzyszenie Inicjatyw Wiejskich „Wspierajmy się” w Czernicu
Miejsce III : KGW w Janopolu.

W tym roku do konkursu zgłoszono siedem wieńców oraz czternaście stoisk.

Poza tradycyjnymi zwyczajami, związanymi z Dożynkami, święto plonów to również okazja do integracji i zabawy. W tym roku publiczność mogła się bawić przy koncercie zespołu Disco-Polo „Topky” oraz na potańcówce, przy muzyce granej przez zespół DobraNocka.



Na podst. INF: FB/Powiat Rycki
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Mateusz Biernacki

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.