Władysław Majewski i Jan Stanisław Majewski: bohaterowie Łukowa, Adamowa i Stanina
wrz 2024
Jan Stanisław Majewski to osoba, którą świetnie znają wszyscy interesujący się międzywojenną historią Łukowa i Ziemi Łukowskiej. To człowiek, któremu zawdzięczamy m.in. kopiec Sienkiewicza w Okrzei oraz pomnik noblisty w Łukowie. Historię jego życia oraz jego ojca Władysława Majewskiego przypomniano na konferencji, którą zorganizowało Muzeum Regionalne.
Jan Stanisław Majewski (ur. 25 kwietnia 1899 r., zm. 13 września 1941 r.), regionalista, historyk, działacz społeczny i dziennikarz, urodzony w Adamowie, lecz związany także z innymi miejscowościami takimi jak: Łuków, Stanin, Ernestynów czy Łaskarzew. Jego ojciec, Władysław, brał udział w strajkach przeciwko rusyfikacji, co skutkowało wielokrotnym osadzaniem go w więzieniach, a rodzinę zmuszano do zmiany miejsca zamieszkania.Jan Stanisław będąc zaledwie 16-letnim chłopcem podjął pracę nauczyciela, angażując się jednocześnie w różnorodne inicjatywy społeczne i patriotyczne. Będąc w Łukowie aktywnie działał w stowarzyszeniu Kulturalno – Oświatowym ,,Ogniwo”. Razem z żoną wydawał miesięcznik „Gazeta Łukowska” oraz „Kronikę Ziemi Łukowskiej”. Jego życie toczyło się w dramatycznych czasach II wojny światowej. Aresztowany i więziony w wielu miejscach. Niestety 13 września 1941 roku został rozstrzelany w obozie Flossenburg w Bawarii.
Dziedzictwo Jana Stanisława pozostaje żywe, nie tylko w książkach i artykułach, które pozostawił po sobie, ale także w sercach osób, które pamiętają lub śledzą jego bohaterskie czyny. Jego imieniem nazwano Łukowskie Towarzystwo Regionalne, które przez wiele lat wydawało „Nową Gazetę Łukowską”.
Historię Jana Stanisława Majewskiego, z inicjatywy którego powstał kopiec Sienkiewicza w Okrzei i pomnik noblisty w Łukowie, i który marzył o tym, aby w Łukowie powstało muzeum, przypomniano podczas konferencji „Jan Stanisław Majewski i Władysław Majewski. Bohaterowie, zapomniani mieszkańcy Łukowa, Adamowa i Stanina w walce o Niepodległą”. Zorganizowały ją Muzeum Regionalne oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej. Odbyła się ona w rocznicę śmierci Jana Stanisława, 13 września w gościnnych progach I LO m. T. Kościuszki. Historię jego życia i działalności oraz historię jego rodziny opowiedziała uczestnikom konferencji Anna Frelek – Chmiel, pochodząca z Łukowa prawnik, regionalistka, genealog oraz prezes Fundacji Dziedzictwo i Nowoczesność.
Po konferencji delegacja organizatorów i gości udała się na cmentarz. Tam na grobie rodziców Jana Stanisława Majewskiego, z inicjatywy Anny Frelek – Chmiel, umieszczona została specjalna tabliczka informująca o wpisie mogiły do „ Ewidencji grobów weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski”, przyznaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Tabliczkę na grobie umieścił wnuk Władysława Majewskiego, znany satyryk, aktor, publicysta i artysta kabaretowy, Jan Pietrzak. Wśród gości obecnych zarówno na konferencji, jak i na cmentarzu był również wnuk Władysława Majewskiego, Michał Majewski. Nie ukrywał on dumy z posiadania takich przodków i dziękował Annie Frelek – Chmiel za to, że tak bardzo zależy jej na przypominaniu historii jego dziadka.
Natomiast Anna Frelek – Chmiel ma do mieszańców Łukowa i okolic prośbę, aby „pamiętali o Janie Stanisławie Majewski i o Władysławie Majewskim. Żeby przyszli na grób Władysława, żeby zapalili znicz i pomyśleli o tym, jaką rolę odegrali i co przeżyli w tamtych czasach”.
Ci, którzy nie byli na konferencji, a chcieliby poznać historię Jana Stanisława Majewskiego i jego rodziny mogą to zrobić odwiedzają wystawę, która jest dostępna w Muzeum Regionalnym.
Zobacz Galerię
zdjęcia i informacja: Muzeum Regionalne/podlasie24
0 komentarze