Łuków

Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo

Region Czw. 28.03.2024 16:03:17
28
mar 2024

Przed nami ostatnie dni do Świąt Wielkiej Nocy. To czas, w którym po pierwsze duchowo przygotowujemy się na przeżywanie Zmartwychwstania Chrystusa, a po drugie – musimy też zadbać o doczesne sprawy.

Apel o to, abyśmy zadbali w tym czasie o swoje bezpieczeństwo, wystosowała Komenda Powiatowa Policji w Łukowie:

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Oprócz przeżyć wynikających z religii dla wielu z nas jest to również czas zakupów, spotkań rodzinnych i wyjazdów z domu. Ciesząc się świąteczną atmosferą często zapominamy o przestrzeganiu elementarnych zasad bezpieczeństwa, stając się ofiarami przestępców. Postarajmy się zadbać o bezpieczeństwo swoje jak i naszych bliskich.

Wyjeżdżając na święta pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkań. Zamknijmy drzwi i okna, a wychodząc z mieszkania starajmy się nie pozostawiać widocznych śladów naszej nieobecność jak ulotki na wycieraczkach czy korespondencja w skrzynkach na listy.

Nie każdy może liczyć na życzliwego sąsiada, który zechce sprawować nadzór nad posesją lub mieszkaniem pod naszą nieobecność, dlatego warto skorzystać z coraz bardziej dostępnych i coraz tańszych systemów alarmowych lub kamer monitoringu, w tym takich, które wykrywają ruch niepożądanych osób w mieszkaniu i informują o tym właściciela np. przez wysłanie powiadomienia w aplikacji lub wiadomości tekstowej

Zachowujmy szczególną ostrożność w centrach handlowych oraz dużych skupiskach ludzi takich jak bazary czy komunikacja publiczna. W tego typu miejscach notuje się najwięcej tzw. kradzieży kieszonkowych. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy dokumentów i portfela w zewnętrznych kieszeniach toreb oraz ubrań.
Okres Świąt Wielkanocnych to czas, który spędzamy z najbliższą rodziną. Wielokrotnie wiąże się to z koniecznością pokonania dużych odległości samochodem lub komunikacją publiczną. Dlatego siadając za kierownicę należy pamiętać o skupieniu i dbać o bezpieczeństwo nasze, naszych pasażerów oraz innych użytkowników dróg.

Policja apeluje o spokojną i rozważną jazdę. Przed wyjazdem w dłuższą trasę należy sprawdzić stan techniczny pojazdu, w tym światła. Kierowca powinien być w miarę możliwości wypoczęty i bezwzględnie trzeźwy. Nawet niewielka ilość alkoholu lub środka odurzającego w organizmie obniża koncentrację i refleks kierowcy. Pamiętajmy, aby każda osoba przewożona pojazdem korzystała z pasów bezpieczeństwa, a dzieci znajdowały się fotelikach.

Policjanci ruchu drogowego prowadzą aktualnie ogólnopolskie działania profilaktyczne: „Na drodze patrz i słuchaj” oraz „łapki na kierownicę”. Akcje te mają na celu uświadomienie uczestnikom ruchu jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z obserwacją drogi. Policjanci wskazują jak duże konsekwencje może nieść nawet chwilowe rozproszenie uwagi oraz chcą zmiany podejścia kierujących do korzystania z telefonów komórkowych podczas jazdy.

W okresie świątecznym na drogi skierowana będzie dużo większa ilość patroli. Policjanci będą służyć pomocą wszystkim użytkownikom dróg oraz dbać o ich bezpieczeństwo.

informacja: KPP Łuków, asp. sztab. Maciej Zdunek
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.