Sokołów

Zakończenie roku akademickiego Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Region Czw. 13.06.2024 14:36:10
13
cze 2024

W środę, 12 czerwca Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku uroczyście zakończył rok akademicki 2023/2024. Po powitaniu przez dyrektora SOK, Marcina Celińskiego oraz burmistrz Iwony Kublik w pierwszej części spotkania odbył się koncert pt. „Radość najpiękniejszych lat”. Na scenie wystąpiły: Anna Maria Maliszewska – fortepian, śpiew, Marta Dąbrowska – skrzypce, Kamila Dąbrowska – flet poprzeczny.

Druga część to wykład o czterech żywiołach w sztuce Doroty Pikuli-Kuziak, historyk sztuki, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. Cztery żywioły. Ich niewyobrażalna, a niekiedy porażająca moc i piękno zachwycają poetów i malarzy od zarania ludzkości. Filozofowie starożytni uważali, że dopiero przez ich zmieszanie tworzą się rzeczy materialne. Żywioł wody nadawał np. rzeczom płynność (i był częścią np. roztopionego metalu). Z kolei żywioł ziemi nadawał ciężar. Poszczególne żywioły łączono z różnymi zasadami, cechami charakteru, symbolami, ciałami niebieskimi. W sztukach pięknych żywiołom odpowiadały konkretne kolory: biały to woda, czarny, to ziemia, czerwony, to powietrze, a żółty oddawał ogień.

Bez tych czterech żywiołów nie ma jednak życia na ziemi. Niechby zabrakło tylko jednego z nich… Jak żyć bez powietrza? A jak namalować powietrze? Czy chodzi o obłoki, ich kolor i strukturę? Czy jednak nie tylko… A woda, ziemia? Jak przedstawić w sztuce ogień? Czy wystarczy namalować płomienie, czy to, co one czynią płonąc? - o tym opowiedziała Dorota Pikula-Kuziak wprowadzając w ten rozległy i wielowymiarowy temat w sztuce.

Na zakończenie spotkania zostały rozdane dyplomy uznania dla tych Słuchaczy, którzy nie opuścili prawie żadnego wykładu.

Dyplomy wręczyli: Iwona Kublik - Burmistrz Sokołowa Podlaskiego, Marcin Celiński - dyrektor SOK oraz Dorota Pikula-Kuziak - kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Paweł Kryszczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.