Zapobiegają bezdomności zwierząt


sty 2025
Zwierzaki domowe, jak psy i koty, towarzyszą nam w codziennym życiu, stanowiąc nierzadko część rodziny. Aby zapewnić im właściwą opiekę i bezpieczeństwo, trzeba dbać nie tylko o ich właściwe odżywanie, ciepłe schronienie i profilaktykę weterynaryjną, ale także o zapobieganie niekontrolowanemu rozmnażaniu się, które powoduję bezdomność i cierpienie.
Skutecznie realizować program opieki nad zwierzętami i zapobiegania bezdomności zwierząt można na wiele sposobów. Pomocne są w tym m.in. fundacje czy stowarzyszenia, które odławiają bezdomne zwierzaki, zapewniają im leczenie, schronienie i zajmują się szukaniem domów. Każdego roku samorządy mają obowiązek podjąć uchwałę tym związaną. Dzięki temu mieszkańcy mogą skorzystać np. zabiegów kastracji zwierzaków domowych, czy sterylizacji. Gminy coraz częściej pomagają bezdomnym zwierzakom znaleźć nowe kochające domy.Gmina Wisznice od kilku lat skutecznie realizuje program opieki nad zwierzętami i zapobiegania bezdomności zwierząt i coraz więcej osób korzysta z możliwości jakie on daje. Dodatkowo, co roku pracownicy urzędu znajdują domy sporej grupie zwierzaków.
O szczegółach posłuchasz TUTAJ:
Dlaczego to takie ważne?
Temat kastracji i sterylizacji budzi wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród mężczyzn. Właściciele czworonogów często sprzeciwiają się temu zabiegowi, ponieważ uważają, że pozbawienie kota lub psa możliwości reprodukcji jest nienaturalne i niezgodne z naturą zwierzęcia.
Jednak weterynarze podkreślają, że domowi pupile nie traktują zbliżenia tak jak ludzie i nie czerpią z niego przyjemności. Co więcej, jest to dla nich wyłącznie akt przedłużenia gatunku, często bolesny i nieprzyjemny.
Kastracja czy sterylizacja - jakie są różnice?
Kastracja i sterylizacja to dwa zabiegi, mające na celu kontrolę płodności psa lub suki oraz kota lub kotki. Potocznie przyjęło się nazywać tego typu procedury przeprowadzane u psów kastracją, a u suk sterylizacją. Jednak różnica pomiędzy nimi polega w rzeczywistości na zakresie zabiegu.
Sterylizacja jest to zabieg chirurgiczny polegający na podwiązaniu i przecięciu nasieniowodów lub jajowodów. W efekcie nie może dojść do zapłodnienia, choć komórki rozrodcze nadal są wytwarzane. Oznacza to, że suka wciąż będzie mieć cieczkę, a pies nadal będzie odczuwać popęd seksualny i będzie próbować zapłodnić partnerkę. Jednocześnie należy pamiętać, że zabieg ten nie zmniejsza ryzyka zachorowania na nowotwory, w przeciwieństwie do drugiego typu operacji.
Kastracja z kolei to zabieg bardziej rozległy, który polega na usunięciu gonad, a więc jąder lub jajników. Dzięki temu zwierzę nie wytwarza komórek rozrodczych, a w związku z tym suka nie może być w ciąży, a pies nie może jej zapłodnić. Po kastracji dochodzi do spadku produkcji hormonów płciowych, co wpływa na zanik cieczki (u damskich przedstawicielek gatunków), zahamowanie popędu płciowego (u męskich osobników), a nierzadko także zmniejszenie się aktów agresji. Dodatkowo, kastracja zapobiega wielu chorobom, jak rak listwy mlecznej czy ropomacicze u suczek czy kotek. Dlatego weterynarze częściej wykonują zabiegi kastracji psów i kotów, choć nazwa jest dość groźnie brzmiąca.
0 komentarze