Żelechów: zagraniczne praktyki zawodowe
gru 2020
Uczniowie żelechowskiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego, pomimo utrudnień związanych z pandemią uczestniczyli w praktykach zagranicznych w Hiszpanii i Włoszech.
W ramach projektu „Mobilność zagraniczna dla ZSP Żelechów” ERASMUS+ KA1 – Mobilność edukacyjna - uczniowie technikum geodezyjnego mogli wykonywać pomiary przy pomocy drona. Odbyli dwutygodniowe praktyki w Dronevision w Sewilli we współpracy z firmą Euromind. Opiekunem praktyk z ramienia firmy Dronevision był Esteban Guerrero Albacete. Była to praktyczna nauka sterowania i pilotażowania drona w otwartej przestrzeni. Zajęcia były bardzo ciekawe i atrakcyjne dla uczniów. Projekt i realizację misji fotogrametrycznej uczniowie wykonywali w celu zbierania danych do tworzenia map terenu przylegającego do działki Klub aeromodelarskiego w Utrerze, w celu zbadania rzeźby terenu pod przyszłą rozbudowę pasa startowego, dokonywali również analizy terenów w miejscowości Cantillana w celu wykonania pomiarów do uzyskania dopłat do przyszłych upraw, badanie pola drzew oliwnych i pomarańczowych w celu policzenia drzew i zbadania stanu ich zdrowia. Wykorzystano program fotogrametryczny (Agisoft Photoscan Pro) do prac geodezyjnych.Podczas pobytu w Hiszpanii uczniowie poznali zabytki Sevilli, widzieli największą katedrę świata, dawny pałac królewski Alkazar, Park Marii Luizy, Złotą Wieżę, a nawet kąpali się w Oceanie Atlantyckim i wypoczywali na plaży w Matalascanas.
Uczestnikami wyjazdu do Hiszpanii było 15 uczniów klasy III i IV Technikum Geodezyjnego, a ich opiekunami Hanna Szaniawska i Krystyna Wieczorkiewicz.
Praktyki zagraniczne odbyli również uczniowie klas trzecich i czwartych technikum ekonomicznego, hotelarstwa, informatycznego, mechanicznego oraz żywienia i usług gastronomicznych w Rimini we Włoszech. Przy zachowaniu wszystkich wymogów i środków ostrożności grupa 33 uczniów zdobywała nowe umiejętności. Dla większości z nich był to pierwszy wyjazd za granicę. Udział w stażach zawodowych za granicą daje uczniom szansę rozwoju i nabywania nowych umiejętności. Podczas wyjazdu uczniowie technikum hotelarstwa odbywali praktyki zawodowe w hotelu Canasta. Poznali jak wygląda system prowadzenia hotelu poza granicą, mieli okazję zapoznania się z m. in. z systemem hotelowym rezerwacji gości hotelowych oraz system pracy portalu rezerwacji Booking.com od strony hotelu, uczestniczyli w kursie parzenia pysznej, włoskiej kawy, a także szkolili się w kelnerstwie.
Uczniowie technikum żywienia bliżej poznali tradycyjną kuchnię włoską. M. in. nauczyli się jak zrobić tradycyjny sos pomidorowy i jak poprawnie zrobić sos carbonare, poznali nowy sposób bicia mięsa, przepis na tiramisu bez alkoholu oraz robić po włosku pesto, mogli obserwować jak wygląda praca na profesjonalnej kuchni włoskiej.
Uczniowie technikum informatycznego i technikum mechanicznego podczas stażu poznali podstawy projektowania 3D i pracy na oprogramowaniu do wykonywania tychże druków, poznali również podstawy programowania układów scalonych i podłączania do nich elementów, budowali prototyp robota.
Uczniowie technikum ekonomicznego poznali różnych przedsiębiorców, którzy opowiadali o swojej działalności i związanymi z nią obowiązkami, mieli również okazję poznać funkcjonowanie hotelu od strony biurowej. Praktyki odbywały się zdalnie.
Wszyscy uczestnicy projektu uczyli się komunikowania w języku angielskim zawodowym. Również mogli ćwiczyć swój angielski w rozmowach prywatnych.
Według uczestników wyjazdu podejście opiekunów praktyk było niesamowite, pomimo barier i trudności językowych. Pomysł jak i sposób przeprowadzenia praktyk był dla uczniów ciekawym i nowym doświadczenie. Wyjazd na Erasmusa pozwolił również zintegrować się młodzieży.
Głównym celem wyjazdów na Erasmusa są staże zawodowe w firmach zagranicznych. Równie ważne jest też zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc. Podczas pobytu we Włoszech uczniowie zwiedzili Rimini, Gradarę, San Leo, Florencję, Ravennę oraz San Marino. W wolnych chwilach spacerowali po plaży nad Morzem Adriatyckim, nad które z hotelu mieli dosłownie kilkanaście kroków. Opiekunami uczniów podczas dwutygodniowego pobytu w Rimini byli nauczyciele Wioletta Majek, Agnieszka Jędrych, Agnieszka Sztelmach i Elżbieta Zatyka.
- Program Erasmus+ daje młodzieży możliwość udziału w bardzo ciekawych praktykach zawodowych. Równocześnie uczniowie mają szansę zwiedzić kraje europejskie, poznać kulturę, zwyczaje, sprawdzić regionalną kuchnię. Kolejna grupa uczniów przygotowuje się do wyjazdu w kolejnym roku - podkreśla Krystyna Wieczorkiewicz, koordynatorka całości projektu.
Inf. pras.
WJ/Garwolin/DW
0 komentarze