Kraj

Oświadczenie NSZZ RI „Solidarność” w sprawie wypowiedzi Premiera Donalda Tuska dotyczącej uznania przejść granicznych z Ukrainą za infrastrukturę krytyczną w związku z protestami rolników

Rolnicy Pt. 23.02.2024 08:35:44
23
lut 2024

Pojazdy z pomocą humanitarną, pomocą wojskową oraz pojazdy typu ADR są przepuszczane przez wszystkie blokady na bieżąco - oświadcza NSZZ RI „Solidarność” w odpowiedzi na plany premiera. 22 lutego podczas konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Donald Tusk poinformował, że w związku z zapewnieniem dotarcia pomocy wojskowej i humanitarnej oraz medycznej na czas, rząd wprowadzi przejścia graniczne z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej. Dotyczy to także torów kolejowych i dróg dojazdowych. Decyzja jest według organizacji rolniczych - wymierzona w protesty rolników, którzy blokują przejścia graniczne z Ukrainą.

W związku z tym specjalne oświadczenie wydał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Czytamy w nim:

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” stanowczo sprzeciwia się tezom zawartym w dzisiejszy oświadczeniu Premiera rządu Polskiego Donalda Tuska i dementuje wszelkie informacje jakoby rolnicy utrudniali swoim protestem na granicy Polski z Ukrainą przejazdy transportom wojskowym i humanitarnym.

Stanowczo oświadczamy, że pojazdy z pomocą humanitarną, pomocą wojskową oraz pojazdy typu ADR są przepuszczane przez wszystkie blokady na bieżąco, poza kolejnością i nie są nam znane przypadki blokowania takich transportów.

Słowa Pana Premiera są niedopuszczalną manipulacją, mająca za zadanie stłumienie protestów rolniczych i odwrócenie uwagi od nieudolności rządu RP i zaniechania rozwiązań systemowych dla upadających polskich rodzinnych gospodarstw rolnych.

NSZZ RI Solidarność oświadcza, że jako jeden z organizatorów protestów jesteśmy zobowiązani do przestrzegania prawa oraz zapewnienia bezpiecznych warunków prowadzonych działań w ramach 30 dniowego strajku generalnego rolników. Wszelkie doniesienia sugerujące inaczej są nieprawdziwe i stanowią fałszywe oskarżenia.”

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”
Tomasz Obszański

źródło: NSZZ RI "Rolników Indywidualnych"

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.