Kraj

Baza łóżkowa dla pacjentów z Sars CoV-2 – wolne łóżka respiratorowe

SARS-CoV-2 Śr. 04.11.2020 13:32:00
04
lis 2020

Wojewoda Mazowiecki na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną na Mazowszu, podejmując działania adekwatnie do zmieniającej się sytuacji na terenie województwa mazowieckiego. Realizując działania przeciwepidemiczne, Wojewoda sukcesywnie powiększa bazę łóżek dla pacjentów chorych na Covid-19, zarówno w Warszawie, jak i na całym Mazowszu.

Obecnie w województwie mazowieckim ogólna liczba łóżek przeznaczonych dla pacjentów COVID-19 to 2 893, z czego zajętych jest 2 199. Liczba respiratorów dla pacjentów zakażonych wirusem Sars CoV-2 to 212, z czego zajętych jest 186. Od początku pandemii Wojewoda Mazowiecki wydał 177 decyzji nakładających na szpitale obowiązek realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. (stan na 4 listopada br.) Ponadto, każda placówka medyczna dysponuje respiratorami przeznaczonymi do leczenia wszystkich pacjentów w podmiocie leczniczym.

„Każdy szpital na Mazowszu posiada również łóżka respiratorowe nie przeznaczone dla pacjentów z COVID-19, które powinny być wykorzystywane w sytuacji zagrożenia życia. Każdy pacjent wymagający pomocy medycznej musi taką uzyskać i żadnemu pacjentowi szpital nie powinien odmówić pomocy." – powiedział Wojewoda Mazowiecki.

W związku z powyższym nieakceptowane są odmowy przyjęć pacjentów zakażonych koronawirusem wymagających respiratoroterapii z powodu zajętych łóżek respiratorowych przeznaczonych decyzją Wojewody dla pacjentów zakażonych Sars-CoV-2. Każdy pacjent, który trafi do szpitala powinien otrzymać pomoc.

Na Mazowszu łączna liczba respiratorów przeznaczonych do leczenia wszystkich pacjentów to 1.390 (w tym 768 w Warszawie), zestawów ECMO do oksygenacji pozaustrojowej dostępnych jest łącznie w województwie mazowieckim 12 (w tym 9 w Warszawie).

Zgodnie z przepisami prawa, żaden szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia jego życia. Mazowiecki Urząd Wojewódzki prowadzi całodobowy monitoring odmów przyjęć pacjentów przez szpitale przywiezionych przez Zespół Ratownictwa Medycznego oraz placówki, które nie udzieliły pacjentowi pomocy. Wszystkie przypadki, w których nastąpiła odmowa przyjęcia przekazywane są do Narodowego Funduszu Zdrowia.

W najbliższych dniach Wojewoda Mazowiecki planuje dalej poszerzać bazę łóżkową dla pacjentów z COVID-19 w mazowieckich szpitalach o kolejne 3.000 miejsc, jak również bazę łóżek respiratorowych dla pacjentów z COVID-19. Decyzjami wydanymi wczoraj liczba łóżek respiratorowych dla osób z COVID-19 powiększyła się do 201 i codziennie będzie zwiększana.

Ponadto, szpital, który decyzją Wojewody zapewnia łóżka do leczenia pacjentów z Covid-19, otrzymuje na ten cel dodatkowe finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na Mazowszu obecnie wyznaczono 83 szpitale do opieki nad pacjentami z COVID-19, w tym na poziomie I – 56 , na poziomie II – 37, na poziomie III – 2 (CSK MSWiA, SPZOZ w Siedlcach w zakresie psychiatrii). Aktualnie na poziomie I decyzjami Wojewody i Ministra Zdrowia dostępnych jest 260 łóżek przygotowanych dla pacjentów z potwierdzonych wynikiem zakażenia COVID-19, na poziomie II – 2 229 łóżek, na poziomie III – 404 łóżka. (stan na 4 listopada br.)

Kilkadziesiąt łóżek przeznaczonych dla pacjentów z dodatnim wynikiem covid, zapewnią niepubliczne placówki służby zdrowia – Medicover i LuxMed.

W ostatnich dniach Wojewoda Mazowiecki wydał 21 decyzji na podmioty lecznicze, w celu zwiększenia bazy łóżek przeznaczonych na leczenie pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2.

Powyższe decyzję dotyczą placówek:

Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie,
Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokołowie Podlaskim,
Wojskowego Instytutu Medycznego dla szpitala przy ulicy Szaserów 128 w Warszawie oraz dla podmiotu leczniczego przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie,
Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim,
Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie,
Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie,
Mazowieckiego Centrum Leczenie Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku,
Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pruszkowie,
Szpitalowi Wolskiemu w Warszawie,
Radomskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu,
Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście nad Pilicą,
Nowodworskiemu Centrum Medycznemu w Nowym Dworze Mazowieckim,
Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu,
Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łosicach,
Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu,
Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Garwolinie,
Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Szpitala w Iłży,
Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żurominie,
Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mławie,
Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (dla Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie).

Szpitale są zobowiązane realizować decyzje wojewody. Wszystkie decyzje są konsultowane z dyrekcjami szpitali, NFZ oraz samorządami. Wojewoda Mazowiecki podziękował za realizację dotychczas wydanych decyzji.

Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego
[MSz]

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Magda Szewczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.