Kościół

Adwentowy Dzień Skupienia Duszpasterstwa Kobiet Diecezji Siedleckiej "Umiłowana"

Siedlce Pon. 11.12.2023 14:45:05
11
gru 2023

8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w Sulbinach koło Garwolina odbył się Adwentowy Dzień Skupienia Duszpasterstwa Kobiet Diecezji Siedleckiej i wspólnoty "Umiłowana", który poprowadził Diecezjalny Duszpasterz Kobiet ks. kan. Jacek Sereda.

Dzień Skupienia rozpoczął się od wspólnej modlitwy różańcowej przed Najświętszym Sakramentem, po której odprawiona została Eucharystia w intencji kobiet i wspólnoty "Umiłowana". W procesji z darami, liderki poszczególnych oddziałów zaniosły świece, które zostały poświęcone.

Po Eucharystii był czas na spotkanie: agapę i konferencję. Na wygłoszonej konferencji ks. kan. Jacek Sereda wskazał na Maryję jako wzór cnót, znak Nadziei oraz Orędowniczkę u Boga, która jako druga, zaraz po Chrystusie wstawia się za nami: "Do Boga przez Maryję". Ona rozumie każdą z kobiet - mówił duszpasterz kobiet. Zachęcał, by nie wstydzić się świętować uroczystości maryjnych, modlić się różańcem, a najlepszym nabożeństwem maryjnym jest prawdziwie chrześcijańskie życie, którego celem jest nauczyć się kochać. Wspólnota kobiet może pomóc uczyć się wzrastać w miłości. Między innymi poprzez wspólnotę "Umiłowana", kobiety uczestniczą w przestrzeni Kościoła, w Nim rosną dając sobie wzajemnie siłę i ucząc się miłości jako afirmacji - bezinteresownie - "kochać za to, że jesteś".

W Sulbinach zgromadziło się około 75 kobiet z różnych stron diecezji. Do spotkania dołączyła grupa kobiet z parafii Sobienie-Jeziory wraz ze swoim opiekunem ks. Grzegorzem Pilsakiem.

Na koniec spotkania ks. Jacek zaprosił wszystkie panie do Pratulina na rekolekcje dla kobiet w dniach 24-26 maja 2024 roku połączone z Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet (26 maja). Rekolekcje te będzie prowadzić s. Małgorzata Lekan, dominikanka, która jest autorką książki „Boska JA". Siostra na podstawie książki stworzyła tegoroczny program formacyjny dla wspólnoty kobiet w diecezji siedleckiej.

Przypominamy, że 28 maja 2023 roku, biskup siedlecki Kazimierz Gurda erygował wspólnotę "Umiłowana" i przyjął jest statut. W poszczególnych wspólnotach są wyznaczone liderki, działające jako wolontariuszki. Nazwa tej wspólnoty została zaczerpnięta z Księgi Pieśni nad Pieśniami: „O jak piękna jesteś, jakże wdzięczna, umiłowana, pełna rozkoszy!" (PnP 7,7). Celem jest wzmacnianie tożsamości kobiety we współczesnym świecie w duchu chrześcijańskiej wizji godności człowieka poprzez formację chrześcijańską kobiet, ich integrację ukierunkowaną na służbę w Kościele szczególnie w wymiarze parafialnym.

Do podjęcia formacji dla kobiet zaproszone są dekanaty i parafie. Opiekę duchową w rejonach pełnią wyznaczeni kapłani mianowani przez Diecezjalnego Duszpasterza Kobiet.
Jeśli ktoś chce, aby taka wspólnota była w parafii, może napisać na adres: drsiedlce@wp.pl lub tel. 500 145 937, www.umilowana.drsiedlce.plinfo. Małgorzata Goławska
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.