Parczew

„Blachnicki. Świadectwo Niepokornego” – projekcja filmu i spotkanie z Janem Pospieszalskim w Bazylice Mniejszej w Parczewie

Kościół Pon. 25.09.2023 11:12:27
25
wrz 2023

O ks. Franciszku Blachnickim, założycielu Ruchu Światło - Życie, mówi się jako o kapłanie, który zmienił życie wielu. Uważany jest również za jednego z tych duchownych Kościoła katolickiego w naszej ojczyźnie, który odegrał znaczącą rolę w upadku komunizmu. W niedzielę, 24 września, w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się projekcja filmu, o tym niezwykłym księdzu.

Wprowadzeniem do filmu było przedstawienie, przez Jana Pospieszalskiego, okoliczności powstania reportażu, a także ukazanie kontekstu historycznego życia ks. Blachnickiego po śledztwo w sprawie jego śmierci.

- Przesłaniem filmu jest: prawda, krzyż, wyzwolenie. Żeby odzyskać wolność trzeba stanąć po stronie prawdy, tylko to wiąże się z kosztem. Musimy mieć odwagę przyjęcia konsekwencji. Jeżeli zaś przyjmujemy konsekwencje, musimy przyjąć gotowość podjęcia krzyża, żeby wziąć ten krzyż, iść z tym krzyżem i wtedy będziemy wolni – mówi Jan Pospieszalski.

W reportażu, oprócz biografii kapłana, ukazane zostały dzieła, które zapoczątkował ks. Blachnicki, jak również owoce jego działalności ewangelizacyjnej. W filmie możemy wysłuchać świadectw osób, które były zaangażowane w działalność zainicjowaną przez duchownego. Ostatnia część filmu poświęcona jest przymusowej emigracji ks. Franciszka, powołaniu Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów, a tym samym inwigilacji dzieła, ze strony służby komunistycznych oraz niewyjaśnionych okolicznościach jego śmierci. Film ukazuje mechanizm działalności państwa komunistycznego i metod jakimi posługiwały się organy SB.

Po projekcji filmu odbyło się spotkanie autorskie, podczas którego Jan Pospieszalski poruszył kwestie współczesnych zagrożeń związanych z ruchami ideologicznymi.
Organizatorem spotkania była parafia św. Jana Chrzciciela w Parczewie.EZG

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.