Region

Działkowcy: po kawałku, ale systematycznie

Siedlce Wt. 02.04.2024 18:42:32
02
kwi 2024

Pieniądze niewielkie, ale za to napływają regularnie już szósty rok. Zarządy siedleckich ogródków działkowych „Złote Piaski” i „Zacisze-Podlasie” podpisały we wtorek, 2 kwietnia umowy na dofinansowanie kolejnych prac remontowych.

Pieniądze pochodzą z jednego z programów pomocowych samorządu Mazowsza. W porównaniu z wartością inwestycji realizowanych przez miasto wyglądają wręcz groszowo, bo jednorazowa dotacja wynosi raptem kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ale działa tu zasada „ziarnko do ziarnka”.

Rodzinne Ogrody Działkowe „Złote Piaski” od kilku lat remontują po kawałku swój dom działkowca przy ulicy Piaskowej i spodziewają się w tym roku ten remont zakończyć. – Robimy nie tylko dla siebie. Z tych pomieszczeń korzystają też seniorzy, przedszkola, harcerze – powiedział Katolickiemu Radiu Podlasie wiceprezes Tadeusz Mazurczak.

Podobnie wygląda to w przypadku ROD „Zacisze-Podlasie”. – Remont świetlicy przy ulicy Dąbrowskiego, wymiana części ogrodzenia i bram, montaż wodomierzy i skrzynek energetycznych. Tegoroczna dotacja posłuży m.in. wymianie stolarki w świetlicy przy Dąbrowskiego – wylicza wiceprezes Urszula Matuszewska.

– Od 2019 roku urząd marszałkowski przekazał siedleckim działkowcom łącznie 207 tysięcy złotych. Samorząd miasta dołożył drugie tyle, a sami działkowcy dodali do tego jeszcze 154 tysiące złotych. Razem prawie 570 tysięcy złotych, za które wykonano 18 inwestycji – informuje prezydent Siedlec, Andrzej Sitnik.

Rodzinne ogródki działkowe przeżyły falę ogromnego zainteresowania w czasie pandemii, kiedy mieszkańcy miast, ograniczeni restrykcjami sanitarnymi w miejscowościach turystycznych i w publicznym transporcie, rzucili się kupować własny kawałek ziemi. Tamten wielki run mamy już za sobą, ale i dzisiaj popyt przewyższa podaż, a wystawione na sprzedaż działki nie czekają długo na nowego właściciela.

Więcej na ten temat powiemy na antenie KRP w środę, 3 kwietnia w porannym magazynie regionalnym.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.