Region

Dzień Strażaka w Siedlcach

Siedlce Wt. 21.05.2024 18:38:18
21
maj 2024

Mieli w zeszłym roku grubo ponad dwa tysiące interwencji, ale tylko co piąta polegała na gaszeniu ognia. Podczas obchodzonego 21 maja Dnia Strażaka siedlecka straż pożarna podsumowała poprzedni rok i spojrzała w przyszłość.

Komendant miejski, starszy brygadier Andrzej Celiński przewiduje, że w przygotowywanej ustawie o Obronie Cywilnej rola jego formacji nie zmaleje: – Na pewno zostanie rozszerzony zakres zadań, jakie Państwowa Straż Pożarna będzie realizowała. W szerszej niż dotąd kooperacji z innymi podmiotami, ale wiodąca rola Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych w ochronie ludności raczej zostanie zachowana.

Straż dostosowuje się do nowego profilu zadań zarówno w szkoleniu, jak i w zakupach sprzętu. Niedługo siedlecka Komenda Miejska ma sfinalizować dofinansowanie z programu Interreg Polska-Ukraina, w ramach którego kupi m.in. nową cysternę. Będzie ona służyć nie tylko do transportu wody gaśniczej, ale również wody pitnej, to znaczy będzie wspierać nie tylko gaszenie pożarów, ale i zaopatrzenie ludności w wodę w razie np. jakiejś klęski żywiołowej. Dlatego razem z cysterną straż kupi również aparaturę do jej dezynfekcji. Komendant Celiński powiedział nam, że realizacja programu potrwa do 2026 roku. Same zakupy sprzętu dałoby się zrealizować szybciej, ale przygotowanie towarzyszących im inwestycji remontowo-budowlanych wymaga już czasu.

Straże pożarne zostały w ostatnich latach mocno doinwestowane, ale to nie znaczy, że tarzają się w pieniądzach. Je również dotknął wzrost cen. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 od blisko czterech lat przymierza się do budowy nowych garaży. – Pozyskaliśmy na to 1 mln zł, ale teraz kosztorys wynosi 1,7-1,8 mln i szukamy dodatkowych funduszy – mówi st. bryg. Celiński.

To, że straż pożarna ma coraz więcej pracy nie związanej z gaszeniem ognia, to tendencja widoczna już od lat. W zeszłym roku działająca na terenie 15 samorządów (w tym 2 powiatowych) Komenda Miejska PSP odnotowała aż 61 tzw. izolowanych zdarzeń ratownictwa medycznego. Strażacy udzielali pierwszej pomocy przed przyjazdem pogotowia, zabezpieczali lądowania śmigłowców ratowniczych, pomagali karetkom wydostać się z trudnego terenu itd. Całkowita liczba ubiegłorocznych interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej w mieście i powiecie siedleckim to 2223, z czego pożary stanowiły tylko 21 procent.

Podczas wtorkowej uroczystej zbiórki na terenie JRG nr 1 wyróżniającym się strażakom wręczono awanse: 1 w korpusie oficerskim (dowódcy JRG nr 2), 4 w aspiranckim i 16 w podoficerskim. 6 funkcjonariuszy odznaczono medalem „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”, a 2 strażaków-ochotników otrzymało odznaki św. Floriana. Cztery osoby dostały nagrody pieniężne za ofiarne działania poza służbą. Była to m.in. reanimacja kontuzjowanego w czasie meczu piłkarza i pierwsza pomoc dla ofiar poważnego wypadku drogowego.

W zbiórce uczestniczył zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Waldemar Wysowski, władze kilkunastu miejscowych samorządów oraz licznych współpracujących instytucji.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.