Region

Elektrobusy miejskie: 3 do odbioru, 12 do zamówienia

Siedlce Czw. 30.11.2023 18:40:41
30
lis 2023

Siedleckie MPK przygotowuje się do przyjęcia pierwszych autobusów o napędzie elektrycznym. Zamówione pod koniec stycznia trzy bateryjne MAN-y są już wyprodukowane i trafią do Przedsiębiorstwa przed terminem. Gorzej z pozostałą infrastrukturą.

Umowę podpisano 27 stycznia, wyznaczając roczny termin wykonania. Na dwa miesiące przed terminem realizacja przedstawia się następująco: – Autobusy dla Siedlec już wyjechały z fabryki w Starachowicach. W tej chwili są w autoryzowanym serwisie producenta w Warszawie, gdzie otrzymują wyspecyfikowane przez nas wyposażenie: kasowniki, monitoring, ekrany informacyjne, drobne doposażenie miejsc kierowców i tak dalej. Nasi pracownicy już się z nimi zapoznali. Niebawem będą gotowe do przyjazdu do Siedlec – informuje prezes MPK, Jacek Dmowski.

Gorzej wygląda sprawa z zaplanowaną w zajezdni MPK infrastrukturą. Problemem nie są same ładowarki, ale ich przyłączenie do sieci. – Jest potrzeba zwiększenia mocy. Będziemy zasilani już ze średnich napięć, nie z niskich. PGE prowadzi prace związane z budową nowego przyłącza. Firma, która zbuduje ładowarki już na terenie naszej zajezdni, zaczyna prace w przyszłym tygodniu – dodaje prezes Dmowski. Uruchomienie całego systemu w terminie będzie w jego ocenie dość trudne, ale wciąż możliwe.
Po wdrożeniu pierwszej trójki Siedlce chcą kupić jeszcze dwanaście bezemisyjnych autobusów miejskich. Wniosek o dofinansowanie do programu „Polska Wschodnia” jest już praktycznie gotowy. Dziś (30 listopada) Rada Miasta uchwaliła „Plan zrównoważonej mobilności dla gmin Miejskiego Obszaru funkcjonalnego miasta Siedlce”, który stanowi dlań dodatkową „podkładkę”. Oprócz autobusów projekt obejmuje dostosowanie zatok przystankowych do cięższego taboru, instalację 40 tablic informacji pasażerskiej na przystankach, zakup nowych wiat oraz modernizację stacji diagnostycznej MPK. Całość wyceniono na 55 mln zł, a oczekiwane dofinansowanie to 85 procent.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.