Diecezja siedlecka

Eliminacje II Festiwalu Piosenki Religijnej w Rykach

Kościół Sob. 25.05.2024 19:17:46
25
maj 2024

W dniach 24 - 25 maja w ryckim Kinie Renesans odbyły się eliminacje konkursowe II Festiwalu Piosenki Religijnej. Udział wzięło, łącznie ponad 60 solistów duetów oraz zespołów wokalnych. Oficjalne wyniki zmagań, zostaną ogłoszone w niedzielę, 26 maja na scenie parkowej przy Centrum Kultury i Sportu w Rykach. Po tym odbędzie się koncert laureatów.

Wydarzenie rozpoczęło się w piątek 24 maja. Uczestników powitali ks. Stanisław Chodźko - proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach oraz Donata Łukasiak - dyrektor ryckiego Centrum Kultury i Sportu. Złożyli oni wyrazy uznania dla trudu włożonego w przygotowanie piosenek i życzyli powodzenia występującym. Następnie odbyły się przesłuchania dzieci i młodzieży ze szkół oraz instytucji kulturalnych, działających na terenie powiatu ryckiego. Następnego dnia, w sobotę 25 maja na ryckiej scenie swoich sił próbowały zespoły śpiewacze oraz chóry. Łącznie w konkursie udział wzięło około 60 solistów, duetów oraz zespołów śpiewaczych.

Inicjatorem przedsięwzięcia, oraz głównym fundatorem nagród jest proboszcz ryckiej parafii pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela -  ksiądz Kanonik Stanisław Chodźko, który jak sam podkreślał cieszy się, że takie wydarzenie może się odbyć, w Rykach, przy współpracy z gminą Ryki i ryckim CKiS- em. - Trzeba chwalić Boga na wszelkie sposoby, a jednocześnie rozwijać młode talenty. Wspominam swoją dawną działalność w KSM-ie, gdzie od roku 1994 organizowaliśmy festiwale piosenki religijnej, na nieistniejącym już siedleckim amfiteatrze. Jestem daleko od Siedlec, a że nie mogę żyć bez festiwalu, to cieszę się że może on być też tutaj w Rykach – mówi duchowny.

Jury w składzie ks. Piotr Paćkowski – muzykolog, specjalista od emisji głosu, Piotr Czyryk – muzyk, muzykolog, instruktor z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Michał Miłosz – muzyk, autor tekstów, wokalista zespół Crank Fly, swój werdykt ogłoszą oficjalnie w niedzielę, 25 maja, na scenie parkowej przy CKiS w Rykach o godzinie 15:00, gdzie następnie odbędzie się koncert laureatów.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Mateusz Biernacki

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.